Ethem DERMANYardımcı Bilgiler

Evrenin En Büyük Alfabesi

Zamanında MacIntosh bilgisayarım olduğunda fontlara çok meraklıydım, Türkçe olmayan fontlara Türkçe karakterler eklerdik. O nedenle bu haberi görünce ilgimi çekti. Gökada fotoğraflarından font yapmışlar. Ben de gittim ve “Gökbilimci Ethem Derman” yazdım bu fontlarla, hem de iki farklı gökada fontuyla. Bilmem okuyabiliyor musunuz? Evrenin en büyük alfabesi diyorlar, haklılar.

Kısaca SDSS (Sloan Digital Sky Survey) diye bildiğimiz birçok teleskoptan oluşan bir gökyüzü taraması sırasında milyonlarca gökada fotoğrafı elde edildi. Ayrıca Hubble Uzay Teleskopu da yüzbinlerce gökada görüntüsü biriktirmişti. Tüm bunlar birleştirilerek Galaxy Zoo adında bir web sayfasında halkın kullanımına açıldı. Bilime meraklı insanlar uzman gökbilimcilerin yönlendirmesi ile bu fotoğrafları çalıştılar.

İşte zookeeper denilen bu 250.000 kişiden biri olan İngiliz Stevan Bamford diğer arkadaşları ile beraber forumlarında haberleşerek harflere benzeyen gökada fotoğraflarından bu alfabeyi ürettiler.

Başta çok saçma gördüğüm bu haberi, daha sonra adını evrenin en büyük alfabesi ile veya Bamford’un deyimi ile “yıldız ışığıyla yazmak isteyenler” de olabilir düşüncesi ile sizlerle paylaşıyorum. Eğer bu alfabe ile bir şey yazmak isterseniz bağlantı adresi şöyle; http://mygalaxies.co.uk/

Sevgilerimle…

Ethem DERMAN

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı