Uydu Durum

Uyduları Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?

Çok küçük uydular hariç bazılarını (ISS gibi) çıplak gözle görmemiz mümkündür. Ancak bu da bazı şartlara bağlıdır. Örneğin oldukça büyük bir cüsseye sahip olan Uluslararası Uzay İstasyonu teleskoplarla görüntülenebildiği gibi, özellikle güneş panellerinin Güneş ışığını yansıtması nedeniyle uygun bir açıda izlenebilir.

Işık kirliliği olmayan bir gecede gökyüzüne baktığınızda meteorların kısa süreli parlak ışıkları hariç yukarıda belirtilen şartlar gerçekleştiğinde bu uyduları sabit bir ışık kaynağı olarak kayar şeklinde görebilirsiniz.

İzleme bir süre sonra yansıma açısı değiştiği için gittikçe parlaklığını kaybederek sönümlenecektir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Selamun Aleyküm, Ordu Ünye’de ikamet ediyorum. Gökyüzünün acik olduğu geceler balkonumdan (guney’e bakiyor) 22:15 civarında güneyden kuzeye giden sabit isik huzmesi görüyorum. Bazen uzunca takip oluyor bazan da aniden kayboluyor. Ucaklarinki gibi yanıp sönmüyor. Ne olabilir? Simdiden teşekkürler…

    1. Merhaba Mahmut Bey. StarLink Uydu İnterne projesi kapsamında gönderilen uydu dizisini görmüş olabilirsiniz. Aynı yörüngede peşpeşe katar gibi giden ve yanıp sönmeyen cisimler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı