Kuruluş Bildirisi

Mustafa Kemal ATATÜRK

Değerli Telsiz ve Radyo Amatörleri;

Uzay Bilimi ve Teknolojisi Alanında AR-GE Çalışmaları Yapan Saygıdeğer Akademisyenler, Öğrenciler, Özel Sektör ve Kamu Kurumları Araştırmacıları,

Uzay ve Havacılık denince öncelikle “İstikbal Göklerdedir” sözlerini hatırlayan sevgili gençler;

Bugün; Ülkemiz Uzay’a bir adım daha yaklaştı; 25 Mart 2010 tarihi TAMSAT – Amatör Uydu Teknolojileri Derneği’nin kurulduğu gün, ancak önümüzde daha yüzlerce adımlık uzun bir yol var.

Derneğimiz, Yurdumuzda amatör, bilimsel ve benzer amaçlı uyduların projelendirme, üretim ve işletme çalışmaları ile ilgili araştırma, geliştirme, uygulama ve eğitim hizmetleri vermek; gerçekleştirdiği projeleri amatör ve bilimsel kullanım için telsiz ve radyo amatörlerinin ve ilgili kullanıcıların hizmetine sunmak ve bu bilgi ve beceriye sahip gençlerin sayılarının artması için eğitimler ve seminerler düzenlemek, gelişen ve yaygınlaşan bilişim teknolojileriyle, amatör uydu sistemlerinin ortak konularında ülkemiz gençleri için araştırma ve geliştirme alanları oluşturmak, gerektiğinde ulusal ve uluslar arası düzenleyici kuruluşlarla koordinasyonu sağlamak ve işbirliği yapmak amaçları ile kuruldu.

Bu alanda bağımsız kurumsal bir çalışma grubu ve Sivil Toplum Örgütü’nün gereksinimi uzun bir süre önce belirmişti. Bu konuda başlatılan hazırlık çalışmaları sonunda; ikisi Üniversitelerde ilgili alanlarda çalışmalarını sürdüren Öğretim Üyesi ile yurdumuzun muhtelif yerlerinde ve yurt dışında, çalışmalara destek veren on yedi (17) Telsiz ve Radyo Amatörü’nün katılımı ile TAMSAT Derneği oluşturuldu.

Bu gün temeli atılan bu yapının, amaçlanan hedeflere ulaşması sizlerin katkı ve destekleri ile hızlanacaktır. Bu konuya ilgi duyan, gönül veren, amatörce vakit ayırabilecek olan herkesi aramızda görmek istiyoruz.

Dernek çalışma alanlarını, planlanan projeleri, çalışma programlarını, destek olan kurum ve kuruluşları İnternet sayfamızdan güncel olarak izleyebilir ve görüşlerinizi, yorumlarınızı dilediğiniz an bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sizlerin de desteği ile, Ülkemizde yeni açılan bu ufukta, TAMSAT’ın nice başarılara imza atacağına gönülden inanıyoruz.

BAŞARIYA HEP BİRLİKTE

Saygılarımızla,

TAMSAT Derneği
G.Yönetim Kurulu ad.

A.Tahir DENGİZ, TA2T
G.Yön.Kur.Başkanı