Menu

İlk Türk Astronotumuza Başarılar Dileriz

Türkiye’nin ilk astronotu Alper GEZERAVCI ve diğer mürettebat uzay yolculuğuna çıkmak üzere son hazırlıklarını tamamladılar. SpaceX roketi ve Dragon kapsülü ile 19 Ocak 2024 günü saat 00.49‘da gerçekleşecek olan fırlatma ile bu tarihi an, Türk Uzay Misyonu’nun bir parçası olarak büyük bir heyecanla bekleniyor.

Dragon kapsülü bir süre Dünya yörüngesinde seyrettikten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile kenetlenecek ve astronotlar ISS’ye geçecek. Türk bilim insanları tarafından yoğun bir emekle hazırlanan 13 çok özel bilimsel deneyin astronotumuz tarafından gerçekleştireceği bu uzay misyonu, aynı zamanda Türk uzay teknolojisinin uluslararası alandaki başarılarını da gösterme fırsatı da sunacak.

Uzayda gerçekleştirilecek deneyler, Türk bilim dünyasının uzay araştırmalarındaki potansiyelini ortaya koyma adına büyük bir öneme sahip ve bizler için uzay araştırmalarındaki yeni döneminin başlangıcı olarak kabul edilmekte. İlk Türk astronotu GEZERAVCI uzayda geçireceği 14 günün ardından dünyaya dönecek ve bu çalışmada elde edilen veriler, Türk bilim dünyasına önemli katkılar sunacak.

Bu heyecan verici süreçte ilk Türk astronotu GEZERAVCI’ya, mürettebata, TUA‘ya, TÜBİTAK-Uzay‘a ve tüm Türk Uzay Misyonu ekiplerine başarılar dileriz. Umarız bu önemli adım, ülkemizi uluslararası alanda daha da güçlendirecek ve gelecek nesiller için ilham kaynağı olacaktır.

Canlı Yayın

Beğen  4
Yazar

Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir