Ethem DERMANGüneş Sistemi

Bayrağımız Yine Gökyüzündeydi!

Bayrağımızdaki “Ay-Yıldız” ifadesini çok kullanırız ama aslında o parlaklıkta bir yıldız yoktur. Hilal şeklindeki Ay’ın yanında ya Venüs ya da Jüpiter olur. Yani Ay-Yıldız dediğimizde o bir yıldız değil gezegendir. Geçen haftalarda gökyüzünün doğu bölgesi sabaha karşı festival gibiydi, bakanlar büyülendi. İşte bu festival sırasında, 15 Temmuz Pazar günü sabaha karşı yine doğu ufkunda Ay, Jüpiter gezegenini örttü. Bu olay her zaman olur ama gündüze denk gelirse göremeyiz. Bir sonraki örtmeyi geceleyin ancak 2034 yılında görecektik.

İşte bu nedenle ülkemizdeki usta gökyüzü fotoğrafçıları Mustafakemalpaşa’nın Tırnova kentinde bir etkinlik düzenlediler. Ben uzun bir yolculuktan geldiğim için onlara katılamadım, üzgünüm…

Türkiye’nin Hubble’ı diye unvanlandırdığım sevgili Uğur İkizler yine iş başındaydı ve mükemmel kareler yakaladı. Bu tutulma sadece Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Avrupa’dan gözüküyordu. Diğer ülkelerden çekilenlere baktım; Jüpiter, tam hilal şeklindeki Ay’ın hizasında değildi. Sadece Uğur en güzelini yakalamıştı ve SpaceWeather’da yayınlandı bu güzel görüntüleri.

Resim. Kaynak: Uğur İKİZLER

Yukarıdaki fotoğrafın özgün hali aslında aşağıdakidir. PhotoShop’ta biraz oynayarak arka planı karartırsanız üstteki fotoğrafı elde edersiniz. Aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız Galileo uydularının da nasıl sırasıyla örtüldüğünü anlarsınız. Ay’ın sağındaki Ganymede, onun da sağındaki ise Callisto uydusudur. Aslında Jüpiter’in kendisinden önce sırasıyla Europa ve Io örtülmüştü.

Sevgilerimle…

Etiketler

Ethem DERMAN

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı