Menu

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle “Öğretmenler Günü olarak” kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür. 1981 yılında başlamış bir uygulama ile Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devletini’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal ATATÜRK’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım’da “Millet Mektepleri Talimatnamesi”nin yayınlanması ile resmileşmiştir. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar ise 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşmiştir.

Başöğretmen ATATÜRK’ün birer yansıması olan ve bizler üzerinde de büyük emekleri olan siz değerli öğretmenlerimiz, övgülerin en güzeline layıktır. TAMSAT Ailesi olarak tüm öğretmenlerimizin ve öğretmen adaylarımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz. Başarılarınız daim olsun.

Beğen  4
Yazar

Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir