Menu

TAMSAT ve MoEP Arasında İyi Niyet Anlaşması İmzalandı

Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT) ve Mars on Earth Project (MoEP); amatör uydu, uzay teknolojileri ve araştırmaları alanında iş birliğini güçlendirmek amacıyla İyi Niyet Anlaşması (MoU) imzaladı.

Resim. MoU imza anından bir kare. TAMSAT Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şahin KÜLİĞ (solda) ve MoEP kurucu ortağı Sayın  Ruha USLU. (Image Credit: TAMSAT, MoEP)

Bu anlaşma, TAMSAT’ın amatör uydu teknolojileri, yer istasyonları ve eğitim uydusu konusundaki uzmanlığıyla MoEP’in Mars keşfi, uzay araştırmaları, amatör uydu ve radyoastronomi gözlem alanındaki güçlerini birleştirmeyi amaçlamaktadır.

TAMSAT’ın alanındaki deneyim ve tecrübesi ile MoEP’in Mars ve uzay araştırmalarına olan tutkusu; gelecekteki uzay misyonlarında işbirliği yaparak yeni keşiflere ve teknolojik gelişmelere öncülük etmeyi hedeflemektedir.

Anlaşma kapsamında; taraflar arasında bilgi paylaşımı, uzmanlık alanlarında eğitim ve eğitim programları düzenleme, ortak projeler geliştirme ve uzay teknolojileri konusunda toplum bilincini artırmaya yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Ayrıca, eğitim uydusu çalışmalarında da işbirliği sağlanacak ve uzay ekosistemi konusu üzerinde ortak çalışmalar yapılacaktır. Bu maksatla ilk etapta öğrenci uzay girişimi çalışmalarına da destek verilecek ve amatör uydu uzay haberleşme istasyonu ve test çalışmaları gerçekleştirilecektir.

TAMSAT ve MoEP, bu iş birliği ile ülkemizde amatör uydu/uzay teknolojileri ekosistemini genişletmek, uzay araştırmalarına olan ilgiyi artırmak ve geleceğin uzay keşiflerine katkıda bulunmak için birlikte ve kararlılıkla çalışacaklardır.

Beğen  2
Yazar

Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir