Menu

Ağ Üzerinden USB-SDR Alıcısını İzleme

Daha önce burada yayınlanan yazımda sizlerle USB DVB-T TV alıcısını nasıl SDR alıcı olarak kullanacağımızı, bilgisayarımıza kurmamız gereken programları ve çalıştırılmasını açıklamıştım. Bu şekildeki kullanımda hep USB SDR alıcımızı yanımızda bulundurmak gibi zorunluluk var. Peki, USB SDR alıcımızı network üzerinden dinleyebilir miyiz? Cevabımız “evet”. Yani, USB SDR alıcımız her hangi bir yerde olsun, biz de bu alıcımıza İnternet üzerinden ulaşıp nasıl dinleyebilirizi bu yazımda anlatmaya çalışacağım. Öyleyse hemen gerekli olan donanım ve yazılımı gözden geçirip, kısa bir alışveriş listesi düzenleyelim.

Gerekli olanlar:

USB TV ALICISI (RTL-2832U barındıran ve tercihen Rafael Micro R820T ya da Elonics E4000 tüner içeren tip)

Resim-1.

Resim-1. DVB-T alıcısı ve ekipmanlarının genel görünümü.

RTL_TCP Yazılımı
Bu yazılımı http://sdr.osmocom.org/trac/attachment/wiki/rtl-sdr/RelWithDebInfo.zip adresinden bir paket olarak indirebiliriz.

ZADIG Sürücüsü
Bu http://sourceforge.net/projects/libwdi/files/zadig/ adresinden indirebiliriz. Önemli hatırlatma XP için yazılmış sürücüyü indirmeye özen gösterin.

SDR# Yazılımı
Hiç uğraşmadan bu yazılımın son sürümünü kurmak isterseniz http://sdrsharp.com/downloads/sdr-install.zip adresinden ilgili dosyayı indirmenizi tavsiye ederim.

Şimdi hazırlıklarımıza başlayalım ve öncelikle sunucu (server) tarafındaki bilgisayarı hazırlayalım.

1. USB TV alıcımızı bilgisayarımıza takalım.

2. Zadig programını çalıştırıp gerekli sürücüleri yükleyelim. (Bu konuda detaylı bilgiyi “DVB-T TV Alıcısı ile SDR Uygulaması” konu başlıklı yazımda detaylı anlatmıştım. Burada tekrar değinmeyeceğim)

3. Daha önce indirmiş olduğumuz “RelWithDebInfo.zip” dosyasının sadece “X32” dizinini masaüstümüzde uygun gördüğümüz bir yere açalım. Ben “SERVER” isimli bir dizinin içine açtım. Aşağıdaki resimde hangi dizinin açılması gerektiğini net bir şekilde görebilirsiniz.

Resim-2.

Resim-2. Sıkıştırılmış dosyalar.

4. Windows işletim sisteminin “Run/Çalıştır” komut satırından “CMD” komutunu yazarak “DOS” penceremizi açalım.

5. 3’ncü aşamada açmış olduğumuz dosyaların bulunduğu dizine “CD” komutu ile gidelim. Yukarıdaki adımlarda da yazdığım gibi ben dosyaları “SERVER” isimli bir dizin içine açmıştım.

Resim-3.

Resim-3. DOS ekranında dizin açma işlemi.

6. Sunucu yani sunucu (server) olarak kullanacağımız bilgisayarın IP adresini öğrenip bir yere not edelim. IP adresinin sabit (statik) olmasında bundan sonraki bağlantılarda kolaylık sağlaması için büyük fayda olacaktır. Sunucu olarak kullanacağınız bilgisayarınız “DHCP” üzerinden otomatik IP adresi alıyorsa kendi ağınızda (network) çakışmaya neden olmayacak şekilde statik bir IP adresi ile değiştirmenizi öneririm.

7. Açılan komut satırında aşağıdaki örnekte verilen şekilde sadece not ettiğiniz IP adresini değiştirerek komutu çalıştıralım. Aşağıdaki komut satırında geçen “192.168.1.18” IP adresi, benim yapmış olduğum denemede sunucu olarak çalıştırdığım bilgisayara ait IP adresidir. Siz bu IP adresi yerine 6’ncı aşamada not ettiğiniz IP adresini kullanmalısınız.

Resim-

Resim-4. DOS ekranında (rtl_tcp.exe –a 192.168.1.18 –g 15 –s 900000)

8. İşler yolunda gitti ve bir hata yapmadıysak sunucumuz çalışmaya başlamış ve çalıştığına dair aşağıdaki ekrandakine benzer mesajlar görmüş olmamız gerekir.

Resim-5.

Resim-5. DOS ekranında işlem sonucu.

Sırada istemci (client) tarafımızı ayarlamak var. Bunun için diğer bilgisayarımıza geçelim ve aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayalım.

1. Daha önce http://sdrsharp.com/downloads/sdr-install.zip adresinden indirmiş olduğumuz “sdr-install.zip” dosyasını masaüstüne açalım.

2. Masaüstünde “sdr-install” isimli bir dizin oluşması gerekir. Bu dizinin içine girip dosyalara baktığımızda aşağıdaki yapıyı göreceğiz.

Resim-5.

Resim-6. Dizine açılmış dosyalar.

3. Burada bulunan “install.bat” dosyasına çift tıklayarak ya da komut satırı üzerinden çalıştıralım.

4. Bu çalıştırılabilir yığın (bat) dosyası size gerekli olan tüm yazılımları ve “SDR#” programının son sürümünü otomatik olarak indirecek ve kuracaktır.

5. Daha sonra masaüstümüzde bulunan “sdr-install” dizininin içindeki “sdrsharp” dizinine gidelim ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Sdrsharp.exe” dosyasının üzerine çift tıklayarak programı çalıştıralım.

Resim-7.

Resim-7. Dizine açılmış dosyalar.

6.PLAY” düğmesinin yanındaki kutucuktan “RTL-SDR/TCP” seçeneğini seçelim.

Resim-8.

Resim-8. Kullanılacak olan USB donanımının seçimi.

7. Daha sonra ayarlama (configure) düğmesine basalım. Açılan pencerede “Host” yazan yerin yanındaki kutucuğa sunucumuzun adresini yazalım. Benim sunucu olarak kullandığım bilgisayarın IP adresi “192.168.1.18” olduğu için ben bu değeri yazdım. (Bu adresi sunucu hazırlama 6’ncı adımda not etmiştik.) Ayrıca “Sample Rate” kutucuğundan yine aşağıdaki şekilde olduğu gibi “0.900001” seçeneğini seçelim.

Resim-9.

Resim-9. Ayarlar ekranı.

8.PLAY” düğmesine basalım. İşler yolunda gittiyse sunucunuza bağlanıp sunucu üzerinden SDR alıcınızı kumanda etmeye başladınız demektir. Ufak bir hatırlatma “PLAY” düğmesine bastıktan sonra aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi “Configure” düğmesine basıp RF kazancı (RF Gain)’i arttırmayı unutmayın.

Resim-9.

Resim-10. Çalışmakta olan izleme ekranı.

Bakalım bu arada sunucumuzun ekranında neler oluyor. Sunucumuz bize bir bağlantının olduğunu bağlanan istemcinin yaptığı işlemleri bize online olarak gösteriyor.

Resim-11.

Resim-11. DOS penceresinde online olarak işlemlerin izlenmesi.

Yeni bir projede buluşmak üzere esen kalın…

Beğen  1
Yazar

TAMSAT/Ankara

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 3 )