Menu

Ay’a Gidecek Cep-Uydu Projesi

Oturduğunuz yerde kendi küçük uydunuzu tasarlayabileceğinizi ve Ay’a gönderebileceğinizi biliyor musunuz? Cep uydu (pocket-spacecraft) denilen bu küçük ama marifetli yapılar ile bu mümkün. UK radyo amatörü Micheal Johnson M0MJJ, Ay’a seyahat edecek  Kickstarter uydusu için fon bulma çalışmalarına başladı. Bu cep-uzay projesinde kullanılacak 3U- uydu  (30x10x10cm) için en az £290,000 ($442,000) bulabilmeyi umuyor. Uyduyu Ay’a “İzciler” olarak bilinen cep uzay taşıtı taşıyacak.

Bir izci (scout); CD’den daha küçük ve ince olmakla birlikte, alıcı-verici antene sahip, güneş pili içeren, esnek elektronik bir yapıya sahip (Şekil 1). 3U uydu içine bu ince cep uydulardan binlerce bile yerleştirebilmek mümkün.

Şekil 1. CepUydu (pocket-spacecraft) üzerinde güneş pili, anten girişleri ve lazer grafikleri gibi çeşitli yapılar görülüyor.

Şekil 1. CepUydu (pocket-spacecraft) üzerinde güneş pili, anten girişleri ve lazer grafikleri gibi çeşitli yapılar görülüyor.

Küp uydu, dünya yörüngesine gofret inceliğinde izci uydular bırakabiliyor. Bu uydular yere düşerken birçok veri kaydediyorlar ve Dünya üzerinde düştükleri yerde bulunuyorlar. Mobil cihazlarla bile bu uyduları takip edip, nerede olduklarını tespit edebilmek mümkün. Aynı şekilde 3U uydunun, Ay yörüngesine de bu küçük uyduları bırakması bekleniyor.

KickStarter’ın görev planları arasında 435 MHz ile 2400 MHz arasındaki bantların kullanılacağı da yer almakta. KickStarter web sayfası; eğer radyo amatörü iseniz, fiyatları gayet uygun olan UHF ve S bantlarında çalışan ekipmanlar ile uzay araçları ile doğrudan bağlantı kurabileceğinize dikkat çekiyor.

Ay mesafesinde iletişim için 5-24 m. ve daha pahalı ekipmanlar gerekebileceğini de hatırlatıyor.

Şekil 2. Cep Görev Kontrolü size uzay aracı ile ilgili telemetri (d), onboard uygulamalar (e), training başarıları (f), yer istasyonu durumu (g), uzay aracının nerede olduğu (h) bilgilerini izlemeyi sağlayacak.

Şekil 2. Cep Görev Kontrolü size uzay aracı ile ilgili telemetri (d), onboard uygulamalar (e), training başarıları (f), yer istasyonu durumu (g), uzay aracının nerede olduğu (h) bilgilerini izlemeyi sağlayacak.

Cep Uzay Projesi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki videoyu seyrediniz. Bu videoda cep uydunuzu nasıl dizayn edeceğiniz, bu uydunun neler yapabileceği kısaca anlatılmakta.

Kickstarter’ın cep uzay projesinde kullanılan ilk UK uydu projesi olduğu düşünülüyor. Bu durum ABD uydu projelerinin, Kickstarter üzerine para artırımında bulunmasına da sebep oldu. Radyo amatörü Zac Manchester KD2BHC, Kickstarter ile bağışları 74.586 $ üzerine çıkarmaya ve 200 amatör Kicksat radyo ekipmanı geliştirmeye çalışıyor.

Radyo amatörleri Jeroen Cappaert KK6BLQ ve Joel Spark KK6ANB amatör radyo uydu projesi ArduSat ve ekibi için sadece 30 gün içinde bağışları 106.330 $’a yükseltmeyi başardı. 902-928 MHz amatör radyo bandında 915 MHz sinyal gönderebilen SkyCube uydusu bağışları ise 116.890 $ yükseltti.

Kickstarter henüz yeterli bağış toplayabilmiş değil. Ancak web sayfalarını incelediğinizde, projeye katılmayı düşünebilirsiniz.

Kaynak:

http://amsat-uk.org/2013/06/28/uk-radio-ham-plans-lunar-cubesat/
http://www.kickstarter.com/projects/1677943140/send-your-own-pocket-spacecraft-on-a-mission-to-th

Beğen  
Yazar

Yazar; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olup, TAMSAT'ta fizik/fizik eğitimi danışmanı ve genç takım koordinatörü olarak görev almakta, güneş radyasyonunun uzay araçları üzerindeki etkisi üzerinde araştırma yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir