Menu

Geniş Band Anten

Bu anten yaygın olarak “B/W” anteni olarak ta tanınır ve kurulumu basit olduğu için çeşitli kurumlar tarafından özellikle acil haberleşmelerde tercih edilir. Genellikle resmi kurumlarda, elçiliklerde yaygın olarak kullanıldığını görebiliriz. Bu anten tüm “HF” bandlarını ve ilave olarak 6 metre bandında 1.8 MHz’den 50 MHz’e kadar kesintisiz çalışır. Dinlemede “Katlanmış Dipol” gibi gürültü oranı düşüktür. HF boyunca kabul edilir “SWR” ile tüm bandlarda çalışma yapmayı mümkün kılar. Bu antende kullanılan Balun 1:12 oranındadır. Ayrıca antenin üst bölümünde orta kısmında 600 Ohm’luk bir sonlandırma direncinin ilave edildiğine dikkat edin.

Bu direnç çalışmak istediğiniz güce göre seçilir. Endüktif olmamasına dikkat ediniz. Endüktif olmayan direnç bulamazsanız piyasada “Taş Direnç” diye anılan direnç kullanabilirsiniz. Düşük frekanslarda özellikle sorun olmayacaktır. 25-50W arası olması yeterlidir.

Antenin Germe Noktaları Arasındaki Uzunluğu:

6 Metre 14 – 30 Mhz arası,
14 Metre 7 – 30 Mhz arası,
22 Metre 3.5 – 30 Mhz arası,
28 Metre 1.8 – 30 Mhz arası,
55 Metre 1.8 – 30 Mhz (28 metre antene göre 1S metre daha kazançlı)

Not: Yukarıdaki uzunluklar bu antenin tasarımını yapan şirketin açıklamasına göredir. Ayrıca geniş band anten resminin içerisinde çalışılmak istenen en düşük frekansa göre boy seçilir ibaresi vardır.

Geniş Band Anten

Resim. Geniş Band Anten.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )