Menu

UUİ (ISS) Çalışanları Yine Sığınaktaydı

Uluslararası Uzay İstasyonu yörüngeye oturduğundan bu yana üçüncü kez gökmenler sığınağa girdiler. Neden bombardıman mı vardı? Evet, bu baş belası uzay çöpleri eğer istasyona çarparsa onlar da hemen yere inecekler. İki Soyuz uzay aracı her zaman istasyonun modüllerine park etmiş durumda bekliyor. Böyle durumlarda gökmenler bu araçları sığınak olarak kullanmaktalar. Çoğu uzay çöpünün yörüngesi bilindiğinden böyle çarpma olasılığı ortaya çıktığında, istasyonun yörüngesini değiştirme olanağı neyse ki var.

Bu kez istasyona doğru gelen çöp, Rusların 1993 yılında uzaya fırlattığı Cosmos 2251 uzay aracının bir parçasıydı. Neyse ki uzay çöpü uzay istasyonuna çarpmadan 23 km uzaktan geçti. Bu uzaklık sizin algınızla çok fazla olabilir ama uzayda çok kısadır.

Üç Rus, iki Amerikalı ve bir Alman olan istasyon çalışanları, Soyuz TM-22 ve Soyuz TMA-03M araçlarına sığındılar. Uzay çöpü geçinceye kadar beklediler ve daha sonra normal görevlerine döndüler. Fotoğrafta bu iki Soyuz aracından birini görüyorsunuz.

Resim. Soyuz uzay aracı.

Buna benzer son olay geçen sene Haziran ayında yaşanmış ve uzay çöpü istasyonun 250 m. yakınından geçmişti. Uzayın keşfi başladığından bu yana, yani 55 senedir 4600 araç fırlatma olayı gerçekleşmiş ve bunlardan ortaya çıkan onbinlerce çöp yerin çevresinde dolanmaktalar.

Sevgilerimle…

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir