Merak (Curiosity) Fotoğrafları Nasıl, Ne Hızda Gönderiyor?

 Ethem DERMAN
 11 Eylül 2012

Merak doğrudan Yer ile haberleşme olanağına sahip, ancak o sırada bize bakıyor olması gerekir. Haberleşme hızı normalde çok düşüktür. Öyle ki bir takım faktörlere bağlı olarak saniyede 500 ila 32.000 bits veri gönderebiliyor.  Bugün herkes evinde 1 MegaBit’in üzerinde bir hızla İnternet’e bağlı ve 1 milyon bit’in 1 MegaBit olduğunu düşünürsek, Merak’ın maksimum bağlantı hızı 0.03 MB olur.  Bir fotoğraf gönderebilmek için bir Mars günü uğraşır artık.

O nedenle bu haberleşme her an ve daimi kullanılmaz, bunun yerine Mars yörüngesinde dolaşan Mars Keşif (MRO) ve Odyssey uydularının yardımı ile daha hızlı haberleşmek mümkün. Çünkü MRO ile Yer arasında saniyede 2 milyon bit’lik sürekli bir iletişim mevcut. Odyssey’in Yer ile iletişim hızı ise 256.000 bit yöresinde. MRO, Merak’ın her üzerinden geçişinde ve ona yeterince yakın ise yaklaşık 8 dakika haberleşebilmekte. Bu sürede Merak, 100 ila 250 MegaBit veriyi MRO’ya aktarabilmektedir. Ancak bu heberleşme de MRO’nun yörüngesi nedeniyle günde ancak bir kez yapılabilmektedir. Bu durumda 250 MB veri, MRO tarafından yaklaşık 20 saatte Yer’e gönderilebilmektedir.

Resim-1. Merak (Curiosity)’ın veri göndermek amacıyla kullandığı yüksek kazançlı anteni ile Dünya’da deneyler yapılırken. (HGA).

Bilindiği üzere Mars da Yer gibi kendi ekseninde dönmektedir. Bu nedenle Merak’ı da yanına alarak zaman zaman Yer’e arkasını dönmektedir. Dolayısıyla Merak Yer’e göre mecazi anlamda karanlıkta kalmaktadır.

Zaten bir takım limitli gücü sayesinde bir günde birkaç saat Yer ile doğrudan haberleşebilirken, yörüngedeki uydular günde 16 saat Yer ile haberleşebilmekte. Dolayısıyla MRO, Merak’tan çok daha fazla veriyi Yer’e gönderebilmektedir. Bunun nedeni MRO’nun sadece Yer’i daha fazla görmesinden değil, iletişim için gerekli olan elektrik gücünün, anteninin ve anten kazancının da Merak’tan daha güçlü oluşundandır.

MLS HGA

Resim-2. Mars’ta bulunan Curiosity üzerindeki yüksek kazançlı antenin diğer bir görüntüsü. (NASA/JPL-Caltech)

Merak’tan gelen fotoğrafları İnternet’te bol miktarda görüyorsunuz ama onlar size ulaşıncaya kadar ne acılar çekiyor gördünüz mü? Fotoğrafta Merak’ın veri göndermede kullandığı antenini görmektesiniz.

Sevgilerimle…

 

Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Hocam valla bir saattir böyle bir konu arıyordum çıldıracaktım bulamasaydım. Gece gece aklıma takılmıştı, ya dehşet verici bir teknoloji. Keşke keşke biz de yapsak, biz de göndersek gerçekleri biz de bilsek. Hatta dünya bilse NASA kapalı bir kutu sadece kendine çalışıyor haklı olarak, fakat bazı gerçeklerin dünyada yaşayanlar olarak bizim de bilmek hakkımız, elin lise öğrencileri uydu gönderir biz hala laf salatasındayız…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?