Menu

Orion (Avcı)’un Mitolojik Öyküsü

Facebook’tan bir arkadaşım, Orion (Avcı)’un mitolojik bir öyküsünü yazmıştı ve benden yardım istedi: “Hocam bir hata yapmış olabilirim, bir okur musunuz?” dedi. Sayfasındaki yazıyı okudum, iyi hoş dedim. Uzmanı değilim ki hata varsa bulabileyim. Hemen aklıma geldi; bu konuda doktora tezini (!!) bitirmekte olan arkadaşım Ege Taner’e rica ettim. Söz konusu metni okuyan Ege, “bunun yerine Orion’un şu öyküsünü yazsaydı daha iyi olurdu” diyerek aşağıdaki yazıyı gönderdi. Bu konulara meraklı birçok arkadaşım olduğu için bunu sizlerle paylaşıyorum. 

“Mitolojiye göre Orion, deniz tanrısı Poseidon ve Girit Kralı Minos’un kızı Euryale’nin oğludur. Orion oldukça iri cüsseli, dev sayılabilecek bir yapıya sahiptir ve çok güzel bir yüzü vardır. Babası Poseidon, Orion’a deniz üzerinde yürüyebilme becerisi vermiştir. Gökyüzünde Orion, bir elinde kırılmaz bir sopa diğer elinde ise bir aslan derisi taşıyor olarak tasvir edilir. Orion’un başı kadınlarla çok derde girmiştir. Kral Oinopion’un (Şarap içici anlamına gelen Oinopion, Dionysos ile Ariane’nin oğludur ve Sakız Adası kralıdır. Adalılara kırmızı şarap yapmayı öğretmiştir) kızı Merope’ye kur yapmış ancak başarılı olamamıştır. 

Resim. Orion (Avcı) takımyıldızının görsel bir tasviri. London c.1825

Ertesi gün fazla içki içerek sarhoş olmuş, Artemis’e kötü sözler söylemiştir. Bunun sonucunda Artemis, Orion’un gözlerini kör etmiştir. Daha sonra Orion, demir ve ateş tanrısı olan Hephaistos’un çekiç seslerini dinleyerek ona ulaşmış ve ondan yardım istemiş. Hephaistos, ona dünyanın doğusuna gitmesini ve doğan güneşin iyileştirici ışınları yüzüne vurunca gözlerinin yeniden göreceğini söylemiş. Bunun üzerine Orion doğuya, Lemnos Adası’na gitmiş ve tekrar görme yeteneğini kazanmış.

Orion’un görme yeteneğini geri kazandığını öğrenen Artemis, bu kez Orion’u öldürmek istemiştir ve peşinden çok büyük bir akrep yollamıştır. Burada akrep, Scorpio (Akrep) takımyıldızı olarak bilinir. Orion, akrebi görünce çok korkmuş bunun üzerine kaçmaya başlamıştır ve bu kovalamaca aylarca sürmüştür. Artemis de onları gökyüzüne çıkarmıştır. Bu takımyıldızlar gökyüzünde birbirlerinin tam zıt yönündedir. Yani, ne zaman Orion takımyıldızı doğsa Akrep takımyıldızı batmaktadır ve bu kovalamaca hiç bitmemektedir. Sonsuza kadar, Orion akrebe yakalanmayacaktır.”

Gördüğünüz gibi her takımyıldızın mitolojide bir öyküsü vardır. Tüm bu öyküler, çok tanrılı dönemden kalmıştır ve kendi içlerinde bir güzelliği vardır. Teşekkürler Ege. 

Sevgilerimle…

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir