Menu

Bu Ay Fotoğrafı Hangi Teleskopla Çekildi?

Fotoğrafın ayrıntılarına bakarsanız sanki Ay’ın, çevresinde dolanan bir uydu ile çekildiğine inanırsınız. Fakat öyle değil! Bu fotoğraf, çok küçük bir teleskop kullanılarak Onur Atılgan ve Sedat Bilgebay tarafından Türkiye’de çekildi. Kendilerine amatör gökbilimci diyen bu kişilerin, yaptıkları işte ne kadar profesyonel olduklarını fotoğrafa baktığınızda görebilirsiniz.

Ne zamandır sizlere hep yurt dışından haberler veriyordum, nihayet ülkemizde yapılan bir çalışmadan söz etmenin vakti geldi. Bu fotoğrafı çekerken, 11″ çapında ve 2800 mm odak uzaklığına sahip bir teleskop kullanıldı. Teleskopun arkasına 2.5 büyütmeli PowerMate takılınca teleskopun odak uzaklığı doğal olarak 7000 mm oldu, çünkü başka türlü Ay çevresinde yörüngeye giremezlerdi (!).

Resim. Sedat Bilgebay ve Onur Atılgan tarafından çekilen Ay fotoğrafı.

8 Eylül günü sabaha karşı, yukarıda sözünü ettiğim teleskopun arkasına, PointGrey firmasının ürettiği, renksiz Grasshopper Express türü CCD kamera takılarak bu görüntü elde edildi. Görüntüyü elde etmek pek büyük bir olay değil. Gökbilim fotoğrafçılığında onu işlemek daha önemlidir. Registax, AstraImage ve Photoshop yazılımları kullanılarak ham görüntü işlendi ve sonuç ortada.

Ülkemizde hızla çoğalan amatör gökyüzü fotoğrafçıları gelecekte daha neler elde edecek şahsen ben merak ediyorum. Çünkü eskilerini bir kenara bırakırsak Burak, Ahmet, Güven gibi daha onlarcası bu hobiye merak sardılar ve çok güzel ürünler ortaya koyuyorlar. Çok yakında Jüpiter’e bir şey olursa; örneğin göktaşı çarparsa, Venüs gezegeninin atmosferinde beklenmeyen bir parlama saptanırsa, ABD’li amatörlerden önce bizim dostlarımızın yakalayacağına eminim.

Sevgilerimle…

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir