Menu

Türkiyenin 5. Büyük Teleskobu

Malatya İnönü Üniversitesi’nde güzel bir gözlemevi yapıldı. Tüm gökbilimciler olarak Gözlemevi Müdürü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuncay Özdemir arkadaşımızı tebrik ettik. Ama Doğu Anadolu yerinde duramıyor, sürekli büyük teleskopların ve gözlemevlerinin peşinde. Bildiğiniz gibi ülkemizin sahip olduğu en büyük teleskop Çanakkale Ulupınar Gözlemevi’nde (122 cm. çaplı), ikinci büyük TUG’da (100 cm.), üçüncülüğü ise iki kurum ;  İstanbul Üniversitesi (ÇAUM) ve TUG (60 cm.) paylaşıyor. 

Rusların TUG’da bulunan 150 cm. çaplı teleskobu neden saymadığımı tahmin edersiniz. Beşinci büyük yine Doğu Anadolu’da Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde yerine yerleşti ve yakın zamanda ilk ışığını alacak.

Şimdilik Atatürk Üniversitesi’nin yerleşkesinde olan bu teleskobun çapı 50 cm. Özel kubbesinin planı da benim öğrencilerimden birine ait (biraz öğüneyim).

Resim. Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı, Astrofizik Ana Bilim Dalı Başkanı İbrahim Küçük ve  Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Genel Astronomi Ana Bilim Dalı Başkanı Ferhat F. Özeren tarafından teleskop ve yapı incelenirken.

Fotoğrafta görülen yarım silindir, 20 saniyede aşağıya yan duvara iniyor. Yukarıda bu kayar yapı biraz açıkken görülüyor. Sanırım dünyada böyle bir kubbe tasarımı ilk olsa gerek.

Gözlem boyunca tüm gökyüzü açık her taraf görülüyor olacak. Çok ilginç ve güzel bir kundağa sahip teleskop, binası ve tüm altyapısı ile 200.000 TL gibi çok ucuz bir fiyata mal olmuş. Y.Doç.Dr. Cahit Yeşilyaprak’ı da bu ince çalışmasından dolayı kutluyorum.

Çok yakında size ülkemizin en büyük teleskobunu da (400 cm.) tanıtacağım. Aklıma benim tüm gençlik yıllarımda (1967-1997) ülkemizin en büyük teleskobu olan rahmetli Abdullah Kızılırmak hocamızın 48 cm’lik teleskobu geldi.

Sevgilerimle…

Prof.Dr. Ethem DERMAN
TAMSAT

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )