Menu

Meraklı Mars’ta Yürüyor

Mars keşif uydusunun HIRES kamerası ile aldığı bu görüntüde Meraklı’nın hareket ettiği gayet belirgin, neden çünkü tekerlek izlerini bie görüntülenebiliyor artık. Bu ise kullanılan kameranın ayırma gücünün ne denli yüksek olduğunu gösterir. Yüzeyin ayrıntılarını görmek amacıyla NASA’daki bilim insanları görüntünün renkleri ile bol miktarda oynuyorlar. Yani renklerin hepsi yalancı ve tamamen bilgisayarda üretilmiş.

Örneğin fotoğrafta görülen iki mavi renkli yer, Meraklı’nın indiği yer. İnerken yüzeydeki kırmızımsı yüzey tozu uçuştuğu için altından çıkan normal bazaltik kum açığa çıkmış. Aynı şekilde Meraklı yolunda ilerlerken de kırmızı yüzey tozu yok oluyor. Her iki toz ve kum yapısı ışığı farklı yansıttığı için görüntü işlenirken bu yapılar ortaya çıkarılabiliyor. Meraklının indiği bölgenin adı Brudbury, oradan hareketle 16, 21, 22, 24, 26 ve 29 Mars gününde yani 6 günde aldığı toplam yol sadece 200 metre. Sakın çok yavaş falan demeyin 24 saat yol almıyor Meraklı hala bir takım testlerine devam ediyor. Son gün aldığı yol 105 metre ama diğer günlerde çok daha az yol katetmiş...

Resim. Curiosity uzay aracının şimdiye kadar katettiği yol.

Bilim insanlarının Meraklı için hedefleri şu anda 400 metre uzaklıktaki Glenelg bölgesi. Oradaki kayaları delerek elde edeceği tozların kimyasal analizini yapmak istiyorlar. Meraklı gidilecek yolun dörtte birini geçmiş durumda. Günde 30-40 metre yol alarak iki haftada hedefe ulaşacağı tahmin edilmektedir. 8 km uzaklıktaki Sharp dağına ulaşması ise çok daha uzun zaman alacaktır, belki de bir yılda ancak ulaşır.

Sevgilerimle…
Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir