Ethem DERMANGüneş Sistemi

Gökyüzü Fotoğrafçılığı

Dün gece İstanbul Bakırköy’deki evinin balkonundan Sevgili Yakut Burak Yeşilmen yine o güzel hobisi için zaman ayırdı ve aşağıda gördüğünüz Mars ve Satürn fotoğraflarını çekti. Kendisi bankacı ama gökyüzüne aşık ne yapsın, uğraşacak tabii, çünkü her aşk emek ister. Türkiye’de gördüğüm en iyi gezegen fotoğrafı dedi bu konunun üstadlarından biri, gerçekten de öyle. Satürn’ün halkası çok güzel eğilmiş yani iyi poz veriyor.

Mars’ın da buz takkesi kendini göstermiş. Her iki fotoğrafın da ayrıntıları mükemmel. Yabancıların Astrofotoğrafi dedikleri bu gökyüzü fotoğrafçılığı eskiden çok daha basitti ama sayısal teknoloji ile birlikte çok daha kaliteli fotoğraflar elde ediliyor. Sadece fotoğrafı çekmek yetmiyor iyi bir görüntü işleme yazılımını da bilmek gerekiyor artık.

Bunların üstüne biraz da masraf isteyen bir hobi. Çünkü bugün aldığınızla bir yıl sonra yetinmiyorsunuz, çok daha iyi teleskop, CCD camera, filtre, kundak vesaire çıkıyor.

Hep almak istiyorsunuz. Ülkemizde sayıları iki elin parmak sayısını yeni geçen gökyüzü fotoğrafçıları artık yurt dışında da iyi tanınıyor. Bu dostlarımın bir bölümünü gökbilim.com forumunda bulabilirsiniz. Ama yeşilmen’i takip etmek istiyorsanız onun blog sayfasına gitmeniz gerekiyor. http://balkondanevrene.com/

Resim. Mars ve Satürn. Kaynak: Yakut Burak Yeşilmen

Sevgilerimle…

Etiketler

Ethem DERMAN

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı