TAMSAT GENÇ UZAY

Kategoriler

TAMSAT İrtibat Bilgileri

TAMSAT Amatör Uydu Teknolojileri Derneği

P.K:88 Gölbaşı 06830 ANKARA
E-posta: bilgi [at] tamsat.org.tr

Hangi Gezegenden Güneş’e Bakıyorsunuz?

 Ethem DERMAN
 22 Mart 2012
Uzay ve Astronomi

Uzay elbiselerinizi giydiniz ve güneş sistemimizdeki bir gezegene gittiniz. Oradan baktığınızda güneş ne kadar büyük görülür sorusunun yanıtını ancak yerden görülen büyüklüğü ile kıyaslayarak verebiliriz. Neden gökmen elbiselerinizi giydiniz çünkü yerden başka gezegen yok ki sizi güneşin zararlı ışınlarından korusun. Yer’den baktığımızda Güneşin açısal boyutu yaklaşık yarım derecedir. Yani kolunuzu uzatıp bir parmağınızla gökyüzüne baktığınızda yarım derecelik bir alanı kapsar.

Demek ki tek parmağınızla Güneşi kapatabilirsiniz. Merkür gezegeninden baktığımızda yere göre yedi kat daha büyük görüyoruz Güneşi. O nedenle Merkür yüzeyi bir anlamda yanıyor diyebiliriz. Neptün gezegeninden baktığımızda ise parlak nokta şeklinde bir yıldız olarak görürüz.

Bizden ortalama 39 kez daha uzak olan Pluto’dan baktığımızda da en fazla yerden gördüğümüz büyüklüğün 40’ta biri büyüklüğünde yani bir yay dakikasından daha küçük parlak bir yıldız olarak görünür.

Neyse ki gökmenlerin giydiği başlıkların önünde filtreli bir cam var da o zararlı ışınlardan korur. Ne olursa olsun sakın teleskopla veya çıplak gözle güneşe bakmayın, yoksa hafifçe kör olursunuz.

Resim. Güneşin hangi gezegenden ne kadar büyük göründüğü.

Sevgilerimle…

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?