Menu

Bugün İlkbaharın Başlangıcı, Nihayet!

Son zamanlarda digital medyada çok yazılan bir espiri var; “cemre ne toprağa, ne suya, ne de havaya düşmedi, kötü yola düştü” diyorlar. Nedeni de belli çünkü kış çok uzun sürdü, uzun yıllardır kar yağmayan Ankara’da bile neredeyse iki aydır kar kalkmadı. Gelelim gökbilime… 20 Mart sabahı saat 07:14’de ilkbahar başlıyor. Tam bu anda Güneş hem tutulma düzleminde hem de ekvator düzleminde yani her iki düzlemin kesim noktasında.

Bugün güneş gerçek doğu noktasından doğacak ve gerçek batı noktasından batacak. Bir başka deyişle gün ve gece uzunluğu birbirine eşit. Aslında tam eşit olmaz gün birkaç dakika daha uzundur. Buna neden olan da bizim atmosferimizin güneş ışınlarını kırması dolayısıyla doğmadan bize onu gösterir, battıktan sonra dahi yine bize onu göstermesinden kaynaklanır.
Bugün güneş ışınları yer ekvatoruna dik gelir çünkü Güneş tam ekvator düzlemindedir, onun altında veya üstünde değildir. Daha doğrusu altında iken şimdi düzlemin üzerine çıkıyor. Kuzey yarımkürede ilkbahar başlarken güney yarımküre yazdan çıktı ve sonbahara adım atıyor.

Resim. Yörünge ve eğim.

2007’den bu yana ilkbaharın başlangıcı 20 Mart’ta gerçekleşiyor ve bu durum 2017’ye kadar da devam edecek. Bizim toplumda bu tarih nedense her zaman 21 Mart’dır. Bir çok kültürde bugün takvimin başlangıcı olarak alınır. Bizdeki nevruz kutlamaları da bu takvimlerden kaynaklanır. Bazı Arap ülkelerinde ise bugün anneler günü olarak kutlandığını yazıyor WikiPedia.

Sevgilerimle…

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir