Menu

Amatör Gökyüzü Fotoğrafçıları Bilime Katkı Sağlıyorlar

Bir hafta önce Mars yüzeyinde ortaya çıkan gizemli bir bulutu, önce gökyüzü fotoğrafı çekenler yakaladılar. Şimdi de profesyonel gökbilimciler bu konuya odaklandılar ve açıklamaya çalışıyorlar. Bu haberi görür görmez sizler ile daha önce paylaştığım Burak Yeşilmen’in çektiği Mars görüntüleri aklıma geldi. Söz konusu bulutu ben o fotoğrafta görmüştüm ama belki görüntü işleme sonucu çıkmıştır diye bir yorumda bulunmamıştım.

Bu acayip görünümlü bulut, Mars diskinin kenarında görülüyor ve atmosferin yüksek katmanlarında oluşmuş.

Bir olasılık, Mars yüzeyine çarpan bir göktaşının ortaya çıkardığı toz bulutu olabilir. Son bir hafta boyunca profesyonel ve amatörler beraber çalışarak, çekilen görüntüleri toplayıp bu bulanık bulutu analiz ediyorlar.

Mars sabahında meydana gelen ve su buzu içeren bulutun daha önce de oluştuğu ileri sürülüyor. Burak’ın fotoğrafında ise Mars’ın hem akşam, hem de sabah tarafında söz konusu bulut var. 

Resim. Mars Gezegeni. Kaynak: Wayne C. Jaeschke

Sevgili Burak’a haber verdim, gelişmelerden sizi de haberdar ederim. Yukarıdaki görüntünün sağ tarafındaki beyaz bulut Wayne Jaeschke’ın (http://exosky.net/exosky/) çektiği fotoğrafta belirgin bir şekilde görülüyor.

Sevgilerimle…

Beğen  
Avatar
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir