TAMSAT GENÇ UZAY

Kategoriler

TAMSAT İrtibat Bilgileri

TAMSAT Amatör Uydu Teknolojileri Derneği

P.K:88 Gölbaşı 06830 ANKARA
E-posta: bilgi [at] tamsat.org.tr

Yıldızlar Altında Bir Yıl

 Ethem DERMAN
 5 Ağustos 2012
Uzay ve Astronomi

Bu yayınlanmış güzel bir kitabın ismi. Tesadüfen çok sevdiğim amatör gökbilimci Arif BAYIRLI’nın “GökGünce” sayfasında gördüm. Kitabın o kadar güzel bir tanıtımını yapmış ki, okumuş gibi oldum ama yine de ilk fırsatta alacağım, kütüphanemde bulunsun isterim. Kitabın yazarı, çocukken büyük merakı olan gökbilime tekrar dönüşünü, bir yandan gökbilim bilgileri verirken bir yandan da yaşadığı her anı satırlara dökmüş. Ama ben size Arif BAYIRLI’nın yazısından bir paragraf vererek bitireceğim. (http://www.gokgunce.org/2012/07/yldzlar-altnda-bir-yl.html)

Resim. Charles Laird Calia’nın yazdığı Yıldızlar Altında Bir Yıl kitabının ön kapağı.

 “Bu kitabı okurken, o denli canlı bir doğa içerisinde olmasa da benzer bir atmosferde, saat gece yarısını çoktan geçmiş, yaz aylarının başlangıcı ve ben arkadaşımın gözlemevinde Andromeda’nın yavaş yavaş ufukta yükselmesini beklediğim anları hatırlıyorum. Elimin altındaki 14”lik dev teleskopla bizden 2 milyon ışık yılı ötedeki galaksiyi tüm detaylarıyla izlemek için sabırsızlanarak.. Optik yeteneği kısıtlı insan gözlerimle göreceğim siyah beyaz görüntü, bütün gece uykusuz kalmama fazlasıyla değer…”

“Bir süredir uzak kaldığım amatör astronomi hevesimi, yukarıda ilk paragrafını alıntıladığım, Akılçelen Kitaplar Yayınevi’nden çıkan Charles Laird Calia’nın “Yıldızlar Altında Bir Yıl” kitabı fazlasıyla tekrar tutuşturacak gibi görünüyor.”

Gökbilim merakınızı lütfen unutmayın. Size, yaşamınıza renk katar, mutlu kılar. Tekrar döndüğün için seni kutluyorum Sevgili Arif.

Sevgilerimle…

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?