Menu

Uzaydan Türkiye ve Karadeniz

NASA bu fotoğrafı 31 Temmuz’da yayınladı, ben de Google+’da gördüm. Benim dikkatimi, doğal olarak farklı bir açıdan çekilmiş ülkemin görüntüsü çekti. Sosyal medyada haberin altına düşülen yorumlarda bir ben Karadeniz’in ormanlarla kaplı olduğunu bilirdim diyordu, beyaz alanlara bakarak, ben de dedim ve nedenini hemen buldum çünkü o beyaz bulutlardı altında ormanlar vardı.

Bu görüntü NASA’nın Aqua uydusundaki MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) kamerası ile 15 Temmuz 2012 tarihinde çekilmiş.

Resim. NASA’nın MODIS kamerası ile çektiği görüntü.

NASA, burada Karadeniz üzerindeki açık mavi renkte görülen kıvrımlı, girdaplı yapı üstüne yorum yapmış. Bunlar mikroskobik fitoplanktonların oluşturduğu yapı. Tek hücreli yosunlar da diyebiliriz. Bunların birçok türü olduğunu biyologlar biliyordur, o nedenle ben bilmediğim bir konuda yazı yazıyorum sizlere.

Coccolithophores türleri en iyi karbondioksit tüketenlerden. Havadaki karbondioksiti alarak belirli süreçlerden sonra onu bir anlamda taş olarak deniz tabanına gönderiyorlar. Bu nedenle de yer iklimini dengede tutuyorlar.
Daha fazla bilmediğim konuda yazmamak ve bu fotoğrafın çok ayrıntılısını görmek isteyenler için size ilgili haberin bağlantı adresini vereyim:
Sevgilerimle…
Beğen  
Önceki Yazı
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir