Menu

Samanyolu Gökadasında Bizi Dinliyorlar mı?

Geçenlerde Sevgili Burcu Hocam mesajında şöyle yazıyordu: “iki gün önce Discovery Channelde Morgan Freeman ile “Evrenin Sırları” adlı bir belgesel izliyordum. Orada iki görüş vardı. Biri sizin “eğer olsalardı ve bizim kadar gelişselerdi zaten duyardık. Ya bizden üstün değiller, ya da bizden çok üstün oldukları için dalgaları saklayabilen teknolojiye sahipler” dediğiniz, diğeri ise benim inandığım ünlü bir fizikçinin “biz radyo dalgalarını yaymaya başlayalı 100 yıl oldu ama bize en yakın yer zaten yaklasık 1.000 yıl ötede, yani bizim radyo frekanslarımızı 900 yıl sonra ancak duyacaklar.” dediği sözleri. İlginç ve hiç aklıma gelmeyen bir konuydu.

Bugün SETI projesinde biz radyo sinyallerini dinlemeye çalışıyoruz ama hiç akıllı sinyal bulamadık. Hatta Allen radyoteleskop dizisi ile neredeyse tüm frekansları dinleyebiliyoruz ama ortada pek bir şey yok. Peki evrende bizi dinleyenler varsa bizim radyo sinyallerimiz Samanyolu içinde ne kadar yol almıştır acaba? Geçenlerde Google+ sosyal medyasında aynı konuyu gördüm ve yazmaya karar verdim.

Resim. Radyo dalgalarımızın ulaştığı nokta.

Marconi’den bu yana 100 yıl geçti. O zaman radyo sinyallerimiz yarıçapı 100 ışık yılı (IY) olan bir dairesel bir alana yayıldı demektir. Radyo ve TV sinyallerimiz bu alanın sınırlarına geldiğinde de çok zayıflamış olacaktır. Bizi dinleyenlerin Allen teknolojisi olması gerekir. “Peki bu ne kadar büyük bir alandır?” sorusunun yanıtını Samanyolu’nun büyüklüğü ile karşılaştırdığımızda bulabiliriz.

Samanyolunun çapı 100.000 ışık yılı olduğuna göre fotoğrafta gördüğünüz ve daha da büyüterek gösterdiğim mavi nokta kadardır. O zaman Samanyolu içinde bizi dinleyenler havalarını alacak demektir. Evrendekiler ise daha çok bekler 🙂

Sevgilerimle…

Prof.Dr. Ethem DERMAN
TAMSAT

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir