Menu

Mitolojik Savaş Tanrısı Çok Yakınımızda

Mars yarın, yani 3 Mart 2012 günü karşı konumda. Bir anlamda Güneş-Yer-Mars aynı çizgi üzerinde ama yer ortada yer oluyor. Bunun anlamını aşağıdaki şekle bakarak çıkarabiliriz. Akşam Güneş battığında, üçü aynı hizada olduğundan Mars doğudan yeni doğuyor olacak ve gece yarısı tam tepemizde bulunacak. Genellikle bu durumda Mars Yer’e en yakın konumu yöresindedir. İki gün sonra 5 Mart’da Yer’e en yakın ve parlaklığı maksimum olacak.

Bize uzaklığı ise 100.78 milyon km. Bu durumda Mars, teleskopta açısal boyutu büyük gözükür ama her yıl İnternet’ten gelen mesajda olduğu gibi Ay büyüklüğünde değil, gözümüz o büyüklüğü fark edemez.  Bize yine kırmızı bir yıldız gibi gözükecek. Mars’ı seyretmek ve onun fotoğrafını çekmek için eğer havalar izin verirse en güzel günlerdeyiz.

Şu anda Aslan takımyıldızında bulunan Mars meşhur geri (retrograde) hareketinin içinde. Mars’ın 2011 ve 2012 yıllarında gökyüzündeki konumunu ve geri hareketini buradaki sitede görebilirsiniz.

Resim. Mars

Eski çağlardaki gökbilimciler bir türlü anlayamadıkları bu hareketi açıklayabilmek için ne modeller geliştirmişlerdi,  gökbilim tarihinde anlatılır.

Bugün öğrencilerimize bunu kolaylıkla anlatabiliyoruz. Olay sadece yerin yörüngedeki hızının Mars’dan daha hızlı olmasından kaynaklanıyor. Mars kavuşum konumuna 17 Nisan 2013 tarihine gelecek ve o zamanki uzaklığı da 364 milyon kilometre olacak.

Sevgilerimle…

Prof.Dr. Ethem DERMAN

Beğen  
Avatar
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir