Menu

Merkür Gezegeninin İlginç Renkleri

Merkür gezegeninin çevresinde dolanan Messenger uydusu ilginç veriler göndermeye devam ediyor. Bu fotoğraf, 20 Haziran 2012 tarihinde uydu üzerinde bulunan geniş alan kamerası kullanılarak, üç ayrı filtrede (kırmızı, yeşil ve mavi) çekilen görüntülerden elde edilmiştir. Gezegenin Güneş’e bakan yüzeyinde çeşitli renkler ve onların farklı tonlarını görebiliyorsunuz. Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ün yüzeyinde bu kadar farklı renkleri görmeyi bilim insanları beklemiyordu.

20 Haziran 2012 tarihinde Messenger uydusu ile alınmış Merkür görüntüsü.

Fotoğrafta görülen alan, Merkür’de bulunan Moody ve Amaral kraterlerinin arasında yaklaşık 1200 km’lik bir alanı kapsamaktadır. Sol üst köşede görülen koyu mavi alan, düşük yansıtmalı materyal (LRM, Low Reflectance Material) olarak bilinir. Bu minerale “ilmenit” adı verilmiş ve demir ile titanyumdan oluşuyor. Volkanik, çarpma ve erozyon sonucu ortaya çıkıyor.

Sağ üstte içinden parlak çizgilerin çıktığı krater de hemen göze çarpmaktadır. Bu parlak çizgiler, çarpma sonucu dışarıya atılan materyalden oluşur. Bu yapı sadece genç yani yakın zamanda oluşmuş kraterlerde görülür. Daha sonra güneş ışığı ile bu parlaklığını kaybeder. Bu parlak kraterin hemen altında yer alan küçük koyu renkli krater ise bu fotoğrafta en ilginç yapıyı oluşturuyor.

Sevgilerimle…

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir