Menu

dB ve dBm Arasındaki Fark Nedir?

Bir amatörün devamlı karşılaştığı iki terim, dB ve dBm. İkisi de benzer görünen birer kısaltma ama aslında kullanım olarak birbirinden çok farklı iki değeri tanımlıyor. Tanım yaparken aklınızı daha fazla karıştırdım değil mi? Konuyu biraz daha açalım; dB ve dBm : Desibel (dB) ve miliwat’a göreceli dB (dBm) iki farklı ama birbirleri ile ilgili iki kavramdır. Kısa olarak dB iki değer arasındaki oranı bildiren bir değerdir. Bir sinyal güç değeri birimi olarak, dB iki güç düzeyi arasındaki oranı ifade eder. Kesin bir formülle açıklamak gerekirse,  dB= log (P1/P2) olarak gösterilir.

Desibel kullanarak bize çok) daha ağır dokuz veya 10 haneli bir yerine basit bir iki veya üç basamaklı sayı ile güç düzeyleri (radyo link tasarımında ortak bir çıkmaz farklı kontrast sağlar.

Örneğin, yerine iki güç düzeyindeki fark karakterize eden 1000000000 1 gibi çok desibel temsil kullanımını kolaylaştırmak’s 10 * log (1000000000 / 1), ya da 90 dB olarak. Aynı çok küçük sayılar için de geçerlidir: 1-0,000000001 oranı -90 dB olarak karakterize edilebilir. Bu kadar basit sinyal seviyelerinin takip yapar.

Birim dBm mutlak güç seviyesini desibel ölçümü gösterir ve başvurulan 1 milliwatt (mW) için. mutlak güç dönüştürmek için “” P “(Watt), dBm = 10 * log (P / 1 mW) formülü dBm kullanın. Bu denklem hemen hemen aynı olduğu gibi dB arar. Ancak, şimdi güç seviyesini “p” 1 mW referans olmuştur.

Bu pratik radyo dünyasında, 1 mW hangi güç ölçmek için uygun bir referans noktası olduğunu çıkıyor. Kullanım dB iki güç değerleri arasındaki oranı dile getirdi. Kullanım dBm güç mutlak bir değer ifadedir.

Beğen  
Yazar

TAMSAT / İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir