Menu

RG-8 Kabloya PL-259 Konnektörünü Bağlamak

RG-8 kablonun ucuna SO-259 konnektörü bağlamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

1- Konnektörü fiş ucundan tutarken bağlantı parçasını hafifçe geri çekip saat yönünün tersine çevirerek çıkartın.

Bağlantı parçası ve fiş
Şekil 1

2- Bağlantı parçasını yönüne dikkat ederek tırtıllı kısımı kablonun fiş takılacak ucuna bakacak şekilde kablonun üzerine geçirin. (Şekil 2)

3- Şekil 2 deki ölçülere bağlı kalarak keskin bir bıçak ile sırası ile önce kablo kılıfını, sonra blendaj örgüsünü ve en sonunda da orta telin üzerindeki izolasyonu keserek çıkartın. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey herşeyden önce bıçağı kullanırken kendinize zarar vermek için çok dikkat etmek ve bıçağın ağız yönünün vücudunuza ters olacak şekilde kullanmaktır. Sonra da keserken bir alttaki tabakaya zarar vermemek, yani dış kılıfı keserken blendaj örgüsüne, blendaj örgüsünü keserken izolasyona ve izolasyonu keserken orta iletkene zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Son olarakta blendaj örgüsünü keserken örgüyü dağıtmayacak kadar güç uygulamalısınız.

Kesim ölçüleri
Şekil 2

4- Kablonun kesimi bittikten sonra aşırı ısı uygulamadan orta iletken ve blendaj örgüsünü ince bir lehim tabakası ile kaplayın.

5- Orta iletkenin düz olduğu kontrol ettikten sonra kabloyu konnektörün fiş parçasının içine çevirerek takın. Fiş parçasının içi vida ağızlı olduğu için çevirdikçe kablo fişin içine yerleşecektir. Dikkat etmeniz gereken şey orta iletkenin fişin ortasındaki boru şeklindeki iletkenin içine eğilmeden ya da bükülmeden girdiğinden emin olmak. Kablonun sonuna kadar yerleştiğini lehim noktasındaki deliğe bakarak anlayabilirsiniz. Kablo tam yerleştiğinde blendaj örgüsü lehim noktasındaki deliği içeriden tam olarak örtecektir.

Fiş takıldıktan sonra
Şekil 3

6- Artık kablomuzu fişe lehimleyebiliriz. Aşırı ısı kullanmadan ilk önce blendajı fişin gövdesine lehim pencerelerinden lehimleyelim. İyice soğumasını bekledikten sonra yine aşırı ısı kullanmadan orta iletkeni boru şekilindeki orta parcaya dışına lehim taşırmadan içinden lehimleyelim. İyice soğuduktan sonra artık bağlantı parçasını fiş parçasının üzerine saat yönünde çevirerek takabiliriz.

Bitmiş hali
Şekil 4

Eğer dış ortamlarda kullanacaksak fişi bağlantı noktasına taktıktan sonra plastik elektirikçi bantı kullanarak bütün bağlantı parçalarını izole etmemiz bağlantımızın ömürünü uzatacaktır. Bunu sağlamak için bant kablonun üzerinden başlayarak fiş ve soketi tamamen kapatacak şekilde sarılır.

Beğen  
Yazar

TAMSAT / İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir