Menu

Curiosity (Merak) Şimdi Nerede?

26 Kasım 2011 günü “Curiosity” Mars Bilim Laboratuarı (Mars Science Laboratory, MSL) diğer adı ile “Merak” Florida’dan Atlas V 541 roketi ile uzaya fırlatıldı. Dünya ile Mars arasında yani gezegenlerarası ortamda 8.5 ay yol alıp 6 Ağustos 2012 sabahı kırmızı gezegenin üzerine konacak. 1 Nisan günü bu uzay aracı toplam 567 milyon km’lik yolun yarısını katetmişti. 126 gün sonra herhangi bir aksilik olmazsa Mars’daki çok büyük Rainer dağının eteğindeki Gale kraterine inecek.
Merak, yaşamın yapı taşlarından biri olan karbon temelli organik molekülleri araştıracak. 1 ton ağırlığındaki araçta 10 adet duyarlı bilimsel alet, 2 metre uzunluğunda robotik bir kol, önünde kepçesi, matkabı ve lazer kaya delicisi var. Yol üzerinde bilim insanları ona altı kez manevra yaptıracaktı, ikincisini 26 Mart günü yaptılar.

Resim. Dünya’dan Mars’a Merak’ın seyahat planı.

Önümüzdeki dört ayda 266 milyon km daha yol katedecek. Bir araba büyüklüğündeki bu cip Mars üzerinde dolaşarak araştırmalarını yapacak. Merak NASA’nın Mars yüzeyinde yürüyen üçüncü aracı oluyor. Fotoğrafta Dünya’dan fırlatılan Merak’ın uzaydaki seyahat planını görüyorsunuz.

Sevgilerimle…

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir