Menu

Ay’a Gittiler mi, Yoksa Bizi Kandırıyorlar mı?

Bu saçma soruyu soranlar doğal olarak biraz bilimle uğraşan ama kafaları farklı çalışan insanlardır. Soru o kadar kafa karıştırıcıdır ki, soruyu soranların ortaya koydukları kanıtlar ile birlikte dinleyenler Ay’a gidilmediğine hemen inanırlar. O soruların bilimsel yanıtları var mı diye kimse araştırmaz. Ay meselesi bana çok sorulan bir sorudur. Ay keşif uydusu (LRO) yüzeyden 25 Km yukarıdayken üstündeki dar açı kamerası ile alınan bu çözünürlülük derecesi yüksek fotoğrafta Apollo15 astronotlarının indiği yer ve Ay yüzeyinde dolaştıkları jeep ve onun bıraktığı izler gayet güzel görünmektedir. 

Lütfen fotoğrafı büyütüp bakınız. 1971 yılının Ağustos ayında Ay yüzeyinde 67 saat çalışan astronotlar ve Ay aracının gittiği yolları bu fotoğrafta gayet açık görebiliyoruz. Apollo 15 Ay aracı taşıyan ilk uçuştu ve Ay jeolojisini inceleyen astronotlar Ay modülünden çok uzaklara bu araçla gidebilmişlerdi.

Resim. Ay yüzeyinde görülen araç izleri. (NASA/GSFC/Arizona State University)

Astronotlar Scott ve Irwin üçüncü “Apollo Ay Yüzey Deney Paketini” (ALSEP) yerleştirmişlerdi. Bu paket ile elde edilen veriler altı yıl boyunca yere iletilmiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=PTeM4ZqEKR4
Video. Apollo serisinin iniş bölgeleri ve geride kalan izler.

LRO çalışanları bu fotoğrafı bir toplantıda sundular ve hemen onlara “Amerikan bayrağını da gördünüz mü?” diye soruldu. İlgililer 40 yıl sonra naylondan yapılmış bayrağın güneşin moröte ışınları dolayısıyla ne hale geldiğini yani akibetini bilmediklerini ifade etmişlerdir.

Herneyse hala şüpheniz var mı?

Sevgilerimle…

Beğen  
Avatar
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir