EchoLink®

EchoLink® Nedir?

Merhabalar. Bu kez sizlere amatör telsizcilikte  bilinen ve kullanılan “EchoLink®” sistemini sizlere tanıtacağım. Birçok  arkadaşımız bu sistemi bilmekle birlikte sistemi ve kurulumunu tam  olarak bilemediklerinden dolayı kullanamamaktadır. Yine bir “adım adım”  serisi şeklinde hazırlamaya çalışacağım bu yazı dizisinde; Echolink  sisteminin tarihçesinden, özelliklerine, sunucu (server) ve ağ  yapısından kullanılan sistemlerin tanıtılmasına ve yazılımın kurulup,  kullanılmasına kadar tüm evreler detaylı olarak anlatılacaktır. EchoLink®’i diğer amatör istasyonlar ile VoIP (IP üzerinden ses) teknoloji kullanarak haberleşmenize olanak sağlaryan bilgisayar-telsiz ağ sistemi olarak da tarif etsek sanırım yanlış olmaz.

EchoLink® Nedir?

EchoLink® yazılım programı sayesinde özellikle uzak istasyonlar arası, veya bilgisayardan istasyona, haberleşme kabiliyetinizi fazlasıyla yükseltilmektedir. EchoLink®; ismen (K1RFD) Jonathan TAYLOR adlı radyo amatörü tarafından 2002 yılında geliştirilen ve VoIP (Voice-over-Internet Protocol) teknolojisini kullanan bir yazılımdır. Kısaca VoIP, ses trafiğinin paket anahtarlamalı IP ağı üzerinde iki yönlü taşınmasına anlamına gelmektedir.

Teknik olarak bu siteminde; analog olarak ses kartından PC´ye iletilen ses trafiği program sayesinde, veri paketleri olarak IP üzerinden karşı PC´ye taşınmakta ve karşı istasyonda tekrar analog ses verisi haline dönüşmekte ve bu sayede uzak mesafe görüşmeler (DX´ler) yapmak mümkün olmaktadır. Yazılım, geliştirildikten sonra hızlı bir şekilde dünya amatörleri tarafından da benimsenmiştir. Şu an yaklaşık (200) ülkede (500.000) amatör bu yazılım ile haberleşmektedir.

EchoLink® şüphesiz ki dünyada bu teknoloji kullanan tek sistem değildir. Benzer sistemler arasında Yaesu WIRES-II®, Icom D-Link, ve IMPT de başarılı projeler arasında sayılabilir ancak en çok bilinen sistem EchoLink® olarak öne çıkmaktadır. Az önce sayılan sistemler ise Türk amatörler tarafından ülke içinde kullanılmamaktadır. Bu sistem sayesinde evinizde otururken ağa ulaşabildiğiniz her yerden sadece 1 Watt çıkış gücündeki bir el telsizi ile Amerika, Almanya, Afrika veya Japonya’nın her hangi bir noktasındaki radyo amatörüne ulaşmamız mümkündür. Her ülkenin kendisine ayrılmış bir sistemi bulunmaktadır. Dilerseniz el telsiziniz olmadan bilgisayar ile bu telsizlere çağrı yapmanız, çağrıları cevaplamanız da mümkündür.

EchoLink®  Yazılımını Kullanmak İçin Minimum Sistem Gereksimi:

EchoLink® sistem kaynaklarınızı bolca kullanmayan tutumlu bir yazılımdır. Kabaca aşağıdaki yapılandırma değerine sahip her bilgisayarda sorunsuz çalışabilir.

EchoLink®   Yazılımının Kullanım Türleri:

User Mode (Kullanıcı Tipi) : EchoLink® kullanıcısı diğer istasyonlarla bilgisayarın mevcut mikrofon ve hoparlör sistemi ile görüşme yapabilir.

Sysop Mode (Yönetici Tipi) : Bu modda iken telsiz bir ara birim ile  bilgisayara bağlanır. Röle veya simpleks link gerçekleşebildiği bu moda çalışmak için telsiz ile bilgisayar arasında arabirim (interface) devrelerinin bağlanması gereklidir.

EchoLink®  Yazılımının Kullanım İzni:

Yazılımı dileyen herkes indirebilir, ancak kullanabilmek için mutlaka bir radyo amatörü ve lisans belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bir radyo amatörü iseniz basit birkaç işlemle kolayca kurulumu tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz bundan sonrasını adım adım devam edelim.

Öncelikle ….. adresine giderek Echolink yazılımının son sürümünü (EchoLinkSetup_2_0_908) bilgisayarınızda masaüstüne indirin.

() İndirme işleminden sonra dosyaya çift tıklayarak kurulum işlemini başlatın,

() Kurulumda bilindik yazılımlar gibi “Next” (sonraki) tuşlarını kullanarak sona gelin.

() Kurulum işleminin sonuna geldiğinizde bir uyarı mesajı görüntülenecektir. Bu mesaj;

“Kurulumla ilgili işlemlerin EchoLink® otoritesi tarafından algılandığını ve kullanım onay işleminin tamamlanabilmesi için http://www.echolink.org/validation adresine giderek işlem prosedürünü tamamlamanız gerektiğini” bildirmektedir.

() http://www.echolink.org/validation adresine tıklayın.

() “Callsign” (Çağrı İşareti) yazan kutucuğa çağrı işaretinizi büyük harflerle girin, “Continue” (Devam) tuşuna basın,

() Bir sonraki adımda “Ready for Validation” (Onaylama için hazır) bilgisi sizi karşılayacaktır.

() “Request Validation” (Onay İsteği) kutusuna tıklayın.

() Yeni görüntülenen sayfada “Scan and Upload” (Tara ve Yükle) seçeneğine tıklayın.

() Bir sonraki adımda “Your E-Mail Address” (E-Posta Adresiniz) EchoLink® yazılımını kurarken kullandığınız e-posta adresinizi yazın,

() İkinci kutuya (yenileme süresi bitmemiş) tarihi hala geçerli ve sizin tarafınızdan da imzalanmış Amatör Telsizcilik Belgenizi (Lisans belgenizi) scan (resmi tarayın) edin, eğer bir resim tarayıcınız yoksa üzülmeyin. Sayısal (Digital) fotoğraf makinesini kullanarak resmini çekin.

Resim çekerken dikkat etmeniz gerekenler flaş ışığının belge üzerinde aşırı derecede parlayarak okunmasını güçleştirmemesi ve net olmasıdır. (Not: Sayısal fotoğraf makinelerinde “macro” özelliğini kullanarak yakın planda çok daha net resimler elde edebilirsiniz). Resimleme veya tarafa esnasında belgenizin her iki tarafını da kullanmanıza gerek yoktur. Sadece çağrı işaretiniz ve adres bilgilerinizin bulunduğu ön yüz yeterlidir.

() Tarama ve çekim işleminiz bitti ise sayfadaki “Gözat” tuşuna basın ve yükleme ekranını açın, az önce hazırladığınız resmi seçin. (Dilerseniz comment-yorum kısmını boş bırakabilir veya nezaketen  Thank’s, 73 gibi kısa bir ibare de yazabilirsiniz.) “Send File(s)” (Dosya Gönder) tuşuna basın ve gönderme işlemi sonlanıncaya kadar başka bir işlem yapmadan bekleyin. Eğer resim boyutunuz çok büyük veya yavaş bir İnternet bağlantınız varsa gönderim biraz zaman alabilir.

() Bu adıma kadar gelmişseniz işlem başarıyla sonuçlanmıştır. İşlemler EchoLink® otoritesi tarafından manüel olarak kontrol edildiği için onaylama işlemini biraz beklemeniz gerekmektedir. İş yoğunluk durumlarına göre bu süre birkaç saat sürebildiği gibi en fazla (24) saat içinde tamamlanmaktadır.

() Eğer onay süresini merak ediyorsanız  http://www.echolink.org/validation adresine tekrar gidin. “Callsign” kutucuğuna çağrı işaretinizi büyük harflerle yazıp yine “Continue” tuşuna basın. Bir sonraki ekranda çağrı işaretinizin karşısında “Already Validated” (Onaylandı) ibaresi varsa işlem başarıyla tamamlanmış ve bildiriminiz işleme konarak onaylanmış demektir.

Bu konuda sizlere 5 yıldır kesintisiz hizmet sunan Türk Konferans Odası’nı tavsiye ederim. Bu sistemin donanımsal yönünü incelemek gerekirse aşağıdaki gibidir.

Türk Konferans Odası’nın Server ve Donanım Özellikleri:

*TURKIYE*
VoIP Conference, WEB ve FTP Server;
WAN : 30Mb/s Download – 20Mb/s Upload, Fiber Optic, Multiple Static Public IP’s
Dell Poweredge Servers
Server 1 : 4 x Xeon 3.06GHz CPUs, 4GB RAM, 15.000RPM SCSI HDD’s RAID
Server 2 : 4 x Xeon 3.06GHz CPUs, 4GB RAM, 15.000RPM SCSI HDD’s RAID
Server 3 : 2 x Xeon 3.06GHz CPUs, 4GB RAM, 15.000RPM SCSI HDD’s
Server 4 : 2 x Xeon 3.06GHz CPUs, 4GB RAM, 15.000RPM SCSI HDD’s
UPS         : 2 x 2.2Kw (toplam 4.5Kw/h Kesintisiz Guc Kaynagi)
Kapasite  : 1000 kullanici
Node       : 13506

*TURKEY*
Kapasite   : 1.000 kullanici
Node        : 13505

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Oldukca iyi ve ogretici bir yazi, elinizin ve beyninizin gucune, niyetinizin temizligine saglik.

  Yalniz soyle bir elestiride bulunmak isterim, eger kabul buyurursaniz. Bu yazida bazi yazim ve noktalama hatalari var ki, insani yanlis kapiya cikariyor ve anlama zorlasiyor.

  Hele benim gibi radyo amatorlugu hakkinda az bilgisi olan kisiler icin anlamak cok zor oluyor. Radyo amatorlugu gibi cok ciddi, matematik, fiziki, elektronik ve digital bilginin cok oldugu metinlerde anlamanin kolay olmasi icin yazilan metinde cumleyi olusturan kelimeler arasinda mutlak bir uygunluk olmasi gerekir.

  Kucuk bir ornek: Echolink ne demektir basliginin ilk paragrafinin son cumlesine bakalim /…….. tasinmasina anlamina gelmektedir./ yerine /tasinmasi anlamina gelmektedir./

  Boyle kucuk hatalar gordum. Bir de daha, dahi anlamina gelen .. de ve … da takilarinin yanlis kullanilmasi, yani kelimeye bitisik yazilmasi o paragrafin anlamini tamamiyle degistiriyor.

  Herkesin faydasina sunulan bilgilendirici yazilarin mutlaka bir dilcinin kontrolunden gecmesinde cok fayda goruyorum.

  Ayrica amatorlerin hepsinin meslegi elektronikle ilgili olamayabilir. Bundan dolayi yine cogunlugu bilgilendirmek icin yazilan teknik yazilarin instruktif(yonerge teknigi) kalitesi iyi olmasi gerekir. Yazinin piramidal olarak tepeden asagiya kolaydan zora dogru bir yapi olusturmasi gerekir.

  Baslik birinci paragrafi aydinlatmali, birinci paragraf ikinci paragrafa basamak olusturmali. Bu sekilde metin insaasi ile birinci paragraf ile son paragraf arasainda uyum ve paralellik olmali. Noktalama isaretleri tam olmali.
  Ben bilgi akumulasyonu acisindan zor ogrenen biriyim, matematikte ve fizik ogrenirken cok sozu edilen ‘gorebilme eksikligi, olan biriyim. Bundan dolayi yazilan metin ne kadar instruktif, yalin ve homojense o kadar kolay ogrenebiliyorum. Ama guclu yonum, ogrendigim bilgiyi tum detaylariyla cok uzun sure muhafaza edebiliyorum.

  Umarim ki bu elestirimden dolayi kizmayacaksiniz.

  Yaklasmakta olan bayraminizi vucut sagligi ve gonul huzuruyla kalabalik dost meclislerinde muhabbet zenginligi icinde, asiri sekerden ve kollestrolden uzak bereketli saglik sofralari etrafinda sevdiklerinizle bir arada gecirmenizi diler icten ve sonsuz saygilarimi ve selamlarimi sunarim Hollanda’dan.

  73
  Latif Tuna
  PD0OJL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı