Menu

EchoLink® Sisteminin Tanıtımı

Merhabalar. Bu kez sizlere amatör telsizcilikte bilinen ve kullanılan EchoLink® sistemini sizlere tanıtacağım. Birçok arkadaşımız bu sistemi bilmekle birlikte sistemi ve kurulumunu tam olarak gerçekleştiremediklerinden dolayı kullanamamaktadır. Yine bir “adım adım” serisi şeklinde hazırlamaya çalışacağım bu yazı dizisinde sizlere; EchoLink® sisteminin tarihçesinden, özelliklerine, sunucu (server) ve ağ yapısından kullanılan sistemlerin tanıtılmasına ve yazılımın kurulup, kullanılmasına kadar tüm evreler detaylı olarak anlatılacaktır. Yazının sonunda kimseden yardım almadan bu sistemi kurarak kullanabileceksiniz.

EchoLink® Nedir?

EchoLink®’i diğer amatör istasyonlar ile VoIP (IP üzerinden ses) teknoloji kullanarak haberleşmenize olanak sağlayan bilgisayar-telsiz ağ sistemi olarak da tarif etsek sanırım yanlış olmaz. EchoLink® yazılım programı sayesinde özellikle uzak istasyonlar arası, veya bilgisayardan istasyona, haberleşme kabiliyetinizi fazlasıyla yükseltilmektedir. EchoLink®; Jonathan TAYLOR, (K1RFD) adlı radyo amatörü tarafından 2002 yılında geliştirilen ve VoIP (Voice-over-Internet Protocol) teknolojisini kullanan bir yazılımdır. Kısaca VoIP, ses trafiğinin paket anahtarlamalı IP ağı üzerinde iki yönlü taşınmasına anlamına gelmektedir.

Teknik olarak bu siteminde; analog olarak ses kartından PC´ye iletilen ses trafiği program sayesinde, veri paketleri olarak IP üzerinden karşı PC´ye taşınmakta ve karşı istasyonda tekrar analog ses verisi haline dönüşmekte ve bu sayede uzak mesafe görüşmeler (DX´ler) yapmak mümkün olmaktadır. Yazılım, geliştirildikten sonra hızlı bir şekilde dünya amatörleri tarafından da benimsenmiştir. Şu an yaklaşık (200) ülkede (500.000) amatör bu yazılım ile haberleşmektedir.

Genel Yapı

Resim-1. Genel yapı.

EchoLink® şüphesiz ki dünyada bu teknoloji kullanan tek sistem değildir. Benzer sistemler arasında Yaesu WIRES-II®, Icom D-Link, eQSO, IRLP ve IMPT de başarılı projeler arasında sayılabilir. Ancak en çok bilinen sistem EchoLink® olarak öne çıkmaktadır. Az önce sayılan sistemler ise Türk amatörler tarafından ülke içinde kullanılmamaktadır.

EchoLink® sistemi sayesinde evinizde otururken ağa ulaşabildiğiniz her yerden sadece 1 Watt çıkış gücündeki bir el telsizi ile Amerika, Almanya, Afrika veya Japonya’nın her hangi bir noktasındaki radyo amatörüne ulaşmamız mümkündür. Her ülkenin kendisine ayrılmış bir sistemi bulunmaktadır. Dilerseniz el telsiziniz olmadan bilgisayar ile bu telsizlere çağrı yapmanız, çağrıları cevaplamanız da mümkündür.

Resim-2. Yazılım ekranı.

EchoLink® Yazılımını Kullanmak İçin Minimum Sistem Gereksimi:

EchoLink® sistem kaynaklarınızı bolca kullanmayan tutumlu bir yazılımdır. Kabaca aşağıdaki yapılandırma değerine sahip her bilgisayarda sorunsuz çalışabilir.

EchoLink® Yazılımının Kullanım Türleri:

User Mode (Kullanıcı Tipi) : EchoLink® kullanıcısı diğer istasyonlarla bilgisayarın mevcut mikrofon ve hoparlör sistemi ile görüşme yapabilir.


Sysop Mode (Yönetici Tipi) :
Bu modda iken telsiz bir ara birim ile  bilgisayara bağlanır. Röle veya simpleks link gerçekleşebildiği bu moda çalışmak için telsiz ile bilgisayar arasında arabirim (interface) devrelerinin bağlanması gereklidir.

EchoLink®  Yazılımının Kullanım İzni:

Yazılımı dileyen herkes indirebilir, ancak kullanabilmek için mutlaka bir radyo amatörü ve lisans belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bir radyo amatörü iseniz basit birkaç işlemle kolayca kurulumu tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz bundan sonrasını adım adım devam edelim.

Öncelikle http://www.echolink.org/register_data.jsp adresine giderek EchoLink® yazılımının en son sürümünü bilgisayarınızda masaüstüne indirin.

1. İndirme işleminden sonra dosyaya çift tıklayarak kurulum işlemini başlatın,

2. Kurulumda bilindik yazılımlar gibi “Next” (sonraki) tuşlarını kullanarak sona gelin.

3. Kurulum işleminin sonuna geldiğinizde bir uyarı mesajı görüntülenecektir. Bu mesaj;

“Kurulumla ilgili işlemlerin EchoLink® otoritesi tarafından algılandığını ve kullanım onay işleminin tamamlanabilmesi için http://www.echolink.org/validation adresine giderek işlem prosedürünü tamamlamanız gerektiğini” bildirmektedir.

4. http://www.echolink.org/validation adresine tıklayın.

5.Callsign” (Çağrı İşareti) yazan kutucuğa çağrı işaretinizi büyük harflerle girin, “Continue” (Devam) tuşuna basın,

6. Bir sonraki adımda “Ready for Validation” (Onaylama için hazır) bilgisi sizi karşılayacaktır.

7.Request Validation” (Onay İsteği) kutusuna tıklayın.

8. Yeni görüntülenen sayfada “Scan and Upload” (Tara ve Yükle) seçeneğine tıklayın.

9. Bir sonraki adımda “Your E-Mail Address” (E-Posta Adresiniz) EchoLink® yazılımını kurarken kullandığınız e-posta adresinizi yazın,

10. İkinci kutuya (yenileme süresi bitmemiş) tarihi hala geçerli ve sizin tarafınızdan da imzalanmış Amatör Telsizcilik Belgenizi (Lisans belgenizi) scan (resmi tarayın) edin, eğer bir resim tarayıcınız yoksa üzülmeyin. Sayısal (Digital) fotoğraf makinesini kullanarak resmini çekin.

Resim çekerken dikkat etmeniz gerekenler flaş ışığının belge üzerinde aşırı derecede parlayarak okunmasını güçleştirmemesi ve net olmasıdır. (Not: Sayısal fotoğraf makinelerinde “macro” özelliğini kullanarak yakın planda çok daha net resimler elde edebilirsiniz). Resimleme veya tarafa esnasında belgenizin her iki tarafını da kullanmanıza gerek yoktur. Sadece çağrı işaretiniz ve adres bilgilerinizin bulunduğu ön yüz yeterlidir.

11. Tarama ve çekim işleminiz bitti ise sayfadaki “Gözat” tuşuna basın ve yükleme ekranını açın, az önce hazırladığınız resmi seçin. (Dilerseniz comment-yorum kısmını boş bırakabilir veya nezaketen  Thank’s, 73 gibi kısa bir ibare de yazabilirsiniz.) “Send File(s)” (Dosya Gönder) tuşuna basın ve gönderme işlemi sonlanıncaya kadar başka bir işlem yapmadan bekleyin. Eğer resim boyutunuz çok büyük veya yavaş bir İnternet bağlantınız varsa gönderim biraz zaman alabilir.

12. Bu adıma kadar gelmişseniz işlem başarıyla sonuçlanmıştır. İşlemler EchoLink® otoritesi tarafından manüel olarak kontrol edildiği için onaylama işlemini biraz beklemeniz gerekmektedir. İş yoğunluk durumlarına göre bu süre birkaç saat sürebildiği gibi en fazla (24) saat içinde tamamlanmaktadır.

13. Eğer onay süresini merak ediyorsanız  http://www.echolink.org/validation adresine tekrar gidin. “Callsign” kutucuğuna çağrı işaretinizi büyük harflerle yazıp yine “Continue” tuşuna basın. Bir sonraki ekranda çağrı işaretinizin karşısında “Already Validated” (Onaylandı) ibaresi varsa işlem başarıyla tamamlanmış ve bildiriminiz işleme konarak onaylanmış demektir.

14. EchoLink® programının diğer istasyonlara bağlanabilmesi için UDP 5198, 5199 ve TCP 5200 portlarının DSL Modeminde açılmış olması gerekmektedir. Önce bilgisayarınızda da “Güvenlik Duvarı”  (Firewall) bölümünde EchoLink® programının çalışmasına müsaade etmelisiniz. Modeminizde port açmak ile ilgili sıkıntı yaşarsanız buraya tıklayarak yapacağınız işlemleri görebilirsiniz.

Bu konuda sizlere (5) yıldır kesintisiz hizmet sunan Türk Konferans Odası‘nı tavsiye ederim. Bu sistemin donanımsal yönünü incelemek isterseniz özellikleri aşağıdaki gibidir.

Server

Resim-3. Server genel görünümü.

Server

Resim-4. Server genel görünüm.

Türk Konferans Odası’nın Server ve Donanım Özellikleri:

*TURKIYE*
VoIP Conference, WEB ve FTP Server;

WAN : 50Mb/s Download – 30Mb/s Upload, Fiber Optic, Multiple Static Public IP’s

Dell Poweredge Servers

Server 1 : 4 x Xeon 3.2GHz CPUs, 4 GB RAM, 15.000 RPM SCSI HDD RAID
Server 2 : 4 x Xeon 3.2GHz CPUs, 4 GB RAM, 15.000 RPM SCSI HDD RAID
Server 3 : 2 x Xeon 3.2GHz CPUs, 4 GB RAM, 15.000 RPM SCSI HDD
Server 4 : 2 x Xeon 3.2GHz CPUs, 4 GB RAM, 15.000 RPM SCSI HDD

UPS         : 2 x 2.2 Kw (toplam 4.5Kw/h Kesintisiz Güç Kaynağı)

Kapasite  : 1000 kullanıcının üzerinde
Node       : 13506

*TURKEY*
Kapasite   : 1.000 kullanıcının üzerinde
Node        : 13505

Esenkalın.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)