Menu

TAMSAT E-Dergi Nedir?

Radyo Amatörlüğü ile uzun süredir ilgilenen arkadaşlarımız bilirler. Türkiye’de Radyo Amatörlüğünü ve elektronik devreleri çok uzun bir süre için bizlere Türkçe olarak sunmuş ve günümüzdeki Türk radyo amatörlüğünün bel kemiğini oluşturmuş bir dergi vardır, “TRAC”. 1980’li yıllar öncesinde TRAC üyesi olan arkadaşlarımız çok iyi bilirler ki bu dergi TRAC üyelerinin çok büyük bir özverisi ile 1980’lerin ortalarına kadar yayınlanmış ve sonra da sessizce yayın hayatını bitirmiştir. Günümüzde de  ne yazık ki Türk amatörlerinin çıkardığı sürekli bir dergi bulunmamaktadır.

TRAC dergisi yayınlandığı süre içinde sadece Türkiye’deki radyo amatörlerinin ürettiği devrelerle kendini kısıtlamamış, o dönemde yayınlanmakta olan diğer Amatör radyo dergilerinden de seçtigi yazıları da deneyip, Türkiye şartlarına uyarladiktan sonra, yayınlamıştır. Aradan bunca sene geçmesine rağmen Metin KUTLU arkadaşımızın bana ilk anten konnektörünü nasıl bağlanacağını öğrettiği günü ya da soğuk bir kış günü saç sobanın etrafında yeni gelmiş, bir Alman amatör dergisinin içinde bulduğumuz beş transistorlu bir alıcıyı yapmak için gerekli bobinleri nasıl yapabiliriz tartışmalarımızı sanki dünmüş gibi hatırlarım…

Bugünler çok geride kaldı. Artık hemen hemen her parçayı Türkiye’de bulmak ya da en kötü ihtimalle yurt dışından getirtmek mümkün. Türkiye’de elektronik dünyası nasıl değişti ise dergi, mecmua yapısı da o oranda değişmekte.

Artık RSGB’nin yeni yayını için postayı beklemek zorunda değilsiniz. İnternet size dünyanın her yerinde yayınlanan dergilere anında erişim sağlamakta. Tabii ki hala bir-iki küçük sorun var. Eğer derginin yayınlandığı lisanı bilmiyorsanız ve yayın görsel öğelerden çok metne dayanıyor ise ya da yazıyı / şemayı hiç bilmediğiniz bir İnternet sitesinden alıp gerçeklemeyi planlıyorsanız projenizin başarısı biraz şansa kalmıştır.

Biz TAMSAT olarak önümüzdeki dönemlerde; TAMSAT E-Dergi’yi Türkiye’deki kendi cihazını, antenini ya da ölçü aletini kendisi yapmayı planlayan arkadaşlara güvenilir, anlaşılır bir kaynak olarak sunmayı planlıyoruz. Sizlere elimizden geldiğince arkadaşlarımızın denediği, test ettiği, temiz ve anlaşılır resim ve şemalar ile donanmış Türkçe ve elektroniğin, “Haberleşme, Uydu ve Uzay Teknolojisi”nin hemen hemen her alanında bu konudaki uzman arkadaşlarımızın kontrol ettiği yazılar yayınlayacağız.

Eğer yapmış olduğunuz çalışmaları Türkiye’deki tüm arkadaşlarımızla paylaşmak isterseniz lütfen bize yazın, yazı ve şemalarınızı yollayın bizler de bu çalışmalarınızı tüm Türk radyo amatörleri ile paylaşalım. Görüşmek üzere.

TAMSAT E-Dergi’yi halen incelemediyseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Beğen  
Yazar

Elektronik Mühendisi TAMSAT Uydu Proje Müdürü New Jersey/USA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir