Menu

Güle Güle Tahir Ağabey

Böyle bir yazı yazacağım hiç alıma gelmezdi… Başıma geldi.
Hepimizin saygı duyduğu güzel insan, Tahir Ağabeyi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.
Tahir ağabey ile tanışmamız sanırım 1987 yılındaydı. Bende ilk olarak araştırmacı, öğrenme açlığı çeken, pratik ve hızlı çözümleri olan bir insan profili izlenimi yaratmıştı.
Bir akıncıydı, zaten öyle de gitti.
Dur bilmez, bir hedef göster zor kolay fark etmez, kesin yürürdü.
Bize her zaman derdi ki, “arkadaşlar büyük düşünün”. Bu düşüncenin izinde amatör uydu ve amatör haberleşme adına pek çok önemli işlerin yapılmasına önder oldu.
Bir konu kafasına takılmasın, ya da biri sorsun. Bir tomar baskı ile çıkar gelirdi.
Birimizin bir derdi olsun, uzak yakın tanımaz çözmeye çalışır, çözerdi.
Hiçbir zaman bencil olmadı, insanlara tepeden bakmadı. Kalp kırmadı. Hep ağabeyimizdi. Eskilerin de genç arkadaşlara örnek, önder ve ağabey şefkati ile yaklaşmasını isterdi.
Olmaza ikna etmek çok zordu. Bir olurunu bulmak için çabalardı.
Taraftı, bir arkadaşına yapılan bir haksızlığa kendine yapılmış gibi taraf olurdu.
Çok nazik bir insandı. Kolay kolay kimseye kızmaz, çoğunlukla ara bulucu olurdu. Kızdığı zaman sarılıp “Tahir ağabey sakin…” dediğim zaman kısa sürede öfkesi söner, yüzünde hınzır bir gülümseme olurdu.
Bir kelimeyi çok kullanırdı. “Hayır”. Bunu olumsuz anlamda değil de ön ek olarak kullanırdı. “Tahir ağabey ağzını yine hayra açtı” derdik.
Şimdi kalplerimizde onu kaybetmiş olmanın üzüntüsü yanında, beraber geçirdiğimiz zamanlara ait bir çok anı baki kaldı. Her bir an kendine özel, kimi yorucu geçen zamanlara ait, kimi neş’eli, kimi bir bardak çayın deminde saklı kaldı. Fikirleri bize her daim örnek olarak kalacak ve adı ileriki zamanlarda her başarılı çalışmada bizimle birlikte yaşayacak.
Radyo amatörlüğüne gönül vermiş bir çok insan gibi, hepimizin üzerinde çok emeği vardı. İmam soruyor ya “haklarınızı helal eder misiniz” diye. Bizim ne hakkımız olabilir ki? Varsa da helal olsun. Umarım Tahir ağabey bizim işlediğimiz kusurları affetmiş, haklarını bize helal etmiştir.
Güle güle Tahir ağabey, güzel insan. Yolun ışıklarla dolsun, mekanın Cennet olsun.

Beğen  6
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu Başkanı. Radyo amatörü çağrı işareti TB2BCS.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 5 )