Menu

SAQ VLF 17.2 kHz. Vericisi 24 Ekim’de Aktif

Daha önce de bir kaç kez yazılarımızda detaylı olarak incelediğimiz SAQ-Grimeton VLF vericisi, Birleşmiş Milletler’in kuruluş günü olan 24 Ekim 2012’de yeniden aktif edilecek. Etkinlik günü saat 10.10 (UTC)’de 17.2 kHz. üzerinden kısa süreli bir yayın gerçekleştirecek. Verici normalde bir müze olarak kullanılmasına rağmen bu tür özel günlerde kısa süreliğine çalıştırılmaktadır. Ancak gerek tarihi, gerekse nostaljik özelliğinden dolayı çalıştırılması tüm dünya radyo amatörleri tarafından da ilgiyle takip edilmektedir. Bazı özel gün aktivitelerinde (özellikle test) çalışmalarında dinleyici raporları da talep edilmekte ve QSL kart gönderilmektedir. Bir VLF alıcınız varsa merak veya kalibrasyon maksatlı yayını takip edebilirsiniz.

Verici en son test sinyalini 1 Temmuz 2012’de göndermişti. Eğer bir radyo amatörü değilseniz veya bir VLF alıcınız yok ise yapılacak olan aynı yayını buraya tıklayarak anlık olarak da dinleyebilirsiniz.

SAQ

Resim. Online SDR sayfasında sol taraftan VLF’yi seçin, frekansı 17.02’ye getirin, sağdan CW-Narrow seçeneğini seçin, eğer frekans yazdığınız noktaya gitmiyor ise, akan şelale (waterfall) ekranının hemen altındaki sarı işareti (SAQ) 17.20 kHz ‘e fare imleci ile kaydırarak getirin ve bekleyin.

Bu uygulama web üzerinde online çalışan yazılım tanımlı telsiz (Software Defined Radio-SDR) uygulaması olup, dinlemek için bilgisayarınızda Java kurulu olması gereklidir. Eğer sayfaya gittiğinizde browseriniz Java kurulu olmadığına dair bir mesaj veriyor ise, 850  Kb. büyüklüğündeki dosyayı buraya tıklayarak indirip bir kaç dakikada bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz.

(*) Birleşmiş Milletler (BM), büyük bir tahribat yaratmış korkunç bir savaş sonrasında, uluslararası ilişkileri istikrara kavuşturmak ve barışı daha sağlam temeller üzerine oturtmak için 1945 yılında kuruldu. Günümüzde, söz konusu faaliyetlerine ilave olarak çocuk gelişimi ve sağlığı, çevre koruma, insan hakları, yoksullukla mücadele ve ekonomik kalkınma, tarımsal kalkınma, eğitim, kadın hakları, doğal afet yardımı, atom enerjisinin barışcıl amaçlar için kullanılması ve iş ve işçi hakları gibi pek çok alanda çalışmalarını sürdürüyor. 

Kaynak:
http://www.grimeton.org/
http://www.unday.org/
http://www.alexander.n.se/

Beğen  
Yazar

TAMSAT Genel Sekreteri. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir