Menu

Felix Baumgartner Yine Başardı!

Hava dalışçısı Felix Baumgartner geçtiğimiz günlerde ertelenen hava dalışını Türkiye saatiyle akşam 21.10’da 39 bin metreden gerçekleştirdi ve yere sorunsuz bir şekilde indi. Atlayıştan sonra yaklaşık 4 dakika serbest düşüşte hız rekorunu da kırmış oldu. Baumgartner hız kazanmak için baş aşağı iniş yaptığından normal pozisyona (yatay) geçiş esnasında kendi etrafında dönüşe başlaması (spin) bir anlık heyecana neden olduysa da yeniden pozisyonunu düzeltti. 850 bin metreküplük helyum kullanılarak havalanan 1.360 kg. ağırlığındaki kapsülün tırmanışı iki saatten fazla sürdü ancak iniş yaklaşık yarım saatte tamamlandı.

Hava Dalış Rekoru

Resim-1. Yer ekibinin sevinci.

Hava Dalış Rekoru

Resim-2.Paraşütle iniş anı.

Hava Dalış Rekoru

Resim-3. Paraşütün başarıyla inişinden sonra yakına konan helikopterden inen basın ve kurtarma ekibi Felix Baumgartner’in uçuş donanımından ayrılmasına yardım ediyor.

Hava Dalış Rekoru

Resim-4.Diğer ekibin de iniş bölgesine gelişi.

Yer ekibi dahil en çok endişe edilen nokta olan paraşütün açılma anı da sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Bu, eskiden ordu paraşütçüsü olan Felix Baumgartner için herhalde inişin en kolay anı da buydu. Paraşütü kolayca yönlendirerek yere yaklaşıp, fren iplerine asıldı ve çok yumuşak bir iniş gerçekleştirdi.

İnişini dizlerinin üzerine döküp yumruklarını yukarı kaldırarak kutladığında yer ekibi de ona alkışları ile iştirak etti. Yere inişi hem bir rekora imza atmış oldu hem de yaklaşık 5 yıllık bir çalışmanın da emeklerini boşa çıkarmamış oldu. Bir sonraki hedef ise şimdiden merakla beklenmeye başlandı bile.

Beğen  
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir