Menu

Hava Dalışçısı: Felix Baumgartner

43 yaşındaki Avusturyalı hava dalışçısı Felix Baumgartner, son yıllarda yaptığı çılgın atlayışların sonuncusunu bugün TSİ:19.39’da gerçekleştirmesi planlanıyor. 37 kilmotre yükseklikten kendini boşluğa bırakan Baumgartner için bu, aynı zamanda uzay sınırından paraşütle atlayan ilk insan olma onurunu da beraberinde getirecek ancak doktorlar bu atlayışın beklenmedik bir ölümle sonuçlanacağı konusunda endişeli. 37 Km. lik irtifa yakın uzay sınırları içinde kalan bir bölge ve hava araçlarında bile olsa özel donanım olmadan bir insanın yaşamasına hiç de elverişli değil. Onu yukarıya taşıyan kapsül bir enerji içeceği firmasının sponsorluğunda imal edilen özel donanımlı bir yapıdan oluşmakta.

Resim-1.

Resim-1. Yüksek irtifada haberleşme ve oksijen desteği sağlayan özel alaşımlı ve astronotların kullandığı türden başlık.

Atlayışın başladığı nokta (36.576 km) basıncın minimum olduğu ve yer çekimi etkisinin yavaş yavaş kaybolduğu bir sınır. Ancak dikey olarak kapsülden çıkış yapan hava dalışçısı büyü bir vakum etkisinde aşağıya doğru hız kazanacak ve 40 saniye boyunca saatte yaklaşık 1.200 km hıza ulaşacak. Muhtemelen doktorların endişesi de bu noktada başlıyor. Çünkü açılan paraşüt özel donanıma rağmen hava dalışısı üzerinde oldukça sert (gövdeyi yukarı çekiş) bir etki yaratacak.

Resim-2.

Resim-2. Baumgartner, uçuş kapsülüne doğru giderken özel uçuş tulumu içerisinde.

Resim-3.

Resim-3. Kapsüle biniş anı.

Beğen  
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir