Menu

Işıktan Hızlı Nötrinolar ve Yaşamın Cilvesi

Geçen yıl 22 Eylül’de bilim dünyasında nötrinolar ışıktan daha hızlı hareket ediyor diye müthiş bir haber çıktı. Bilimin yanlışını bulmak isteyenler de olayın üzerine atladı doğal olarak. Fizik kitapları yeni baştan mı yazılacaktı? Fizikçilerin çoğu yapılan deneyde bir hata olduğunu ileri sürdüler ama hatanın nerede olduğu bir türlü bulunamadı. Deneyi gerçekleştiren Opera projesindeki bilim insanları da ileri sürülen her hatanın, hata olmadığını kanıtladılar.

Hesaplar tekrar tekrar yapıldı. Aynı deney yüzlerce kez tekrarlandı fakat sonuç aynıydı. Nihayet suçlu bulundu. Uydudan zaman sinyali alan GPS cihazını, bilgisayar kartına bağlayan konnektörde uçlar zayıf bağlanmıştı.

Tam bir Murphy olayı. Murphy yasası ne der bilirsiniz, “yanlış gitme olasılığı bulunan bir şey, yanlış gider”. Yanlış bir bağlantı bir çok fizikçiyi çok etkiledi, bu konu ile uğraştılar ve zaman harcadılar.

Resim. Einstein

Bağlantı yapıldıktan sonra deney tekrarlandı ve nötrinoların sesden daha hızlı olmadığı bir kez daha kanıtlandı. Einstein bu olaya dilini çıkarmasın da ne yapsın?

Sevgilerimle…

Prof.Dr. Ethem DERMAN
TAMSAT

Beğen  
Yazar

Yazar: Prof.Dr. Ethem DERMAN. Ankara Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden emekli öğretim görevlisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir