Menu

Devrim Model Roket Takımı

Devrim Deneysel Roket Takımı olarak bu seneki çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Amacımız Türkiye’de Model Roketçilik’te ve Deneysel Roketçilik’te başarılı çalışmalar yürütüp bu teknolojinin ülkemize aktarımını sağlamak, yaygınlaştırmaktır. Bu projede edinilecek deneyim ve bilgilerle başka projelere katkı sağlanacağını planlamaktayız. Gelecek sene ülkemizde Model Uydu ile Model-Deneysel Roket alanlarında ulusal çapta bir etkinlik gerçekleştirmek istiyoruz. Roketlerimizin tasarımları genel olarak öğrencilerin kendi imkânlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Test ve üretim çalışmalarında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi‘nin imkanlarını kullanmayı planlıyoruz. Katı yakıtlı roket motorumuzun muhafazası – ulaştırılması için Kimya-Metalurji Fakültesi imkânlarından faydalanmakta ve yoğun bir bilgi paylaşımı yapmaktayız.

Önemli bir husus da uluslararası kabul edilmiş standartlarda ve koşullarda bu tasarım-üretim çalışmalarını gerçekleştirip, gerekli sertifikasyonların alınmasıdır. Bu bağlamda takımımız üyelerinin yurtdışında bu sertifikayı verecek kuruluş tarafından kursa alması ve kurs sonucunda sınava girip sertifikalanmaları durumu mevcuttur.

Roket tasarımı, üretimi ve denetimi konularında araştırma ve geliştirme becerisi edinildiğinde, kuşkusuz bunun hem akademik alanda hem de sanayi alanında birçok getirisi olacaktır.

İleriki safhalarda roket tasarımı, üretimi ve denetimi konularına yenilikler kazandıracak, akla dayanan, millî bilinci yerinde, kendine güvenen, bütün dünyada söz sahibi bilinçli Uçak-Uzay Mühendisleri yetişmesine katkıda bulunulacağından da şüphemiz yoktur.

Kısa da olsa bu giriş yazımız ile sizlere takımımızı, kuruluş amacımızı ve gelecek hedeflerimizi tanıtmak istedik. Devam yazılarımızda bu konudaki gelişmeleri ve başarılarımızı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağımız bilmenizi isteriz. Esenkalın.

Ayhan YAĞCI

Devrim Deneysel Model Roket Takımı Kaptanı
Uzay Mühendisliği Lisans Öğrencisi
Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi-İTÜ
www.devrim.itu.edu.tr

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir