Menu

Rekor İçin Yeni Uçuş Denemesi (KT5TK-11)

Daha önce CNSP‘nin gerçekleştirdiği çalışmanın getirdiği heyecandan sonra, şimdi de The South Texas Balloon Launch Team yıl içindeki 8. balon uçuşunda yeni bir rekor denemesi peşinde. BLT-28 olarak adlandırılan ve USA/Teksas bölgesinden havalanacak olan balonun varış hedefi ise oldukça bu kez oldukça uzak, yani Çin. 11 Şubat 2012 Cumartesi günü öğleden sonra yerel saat ile 15.00’da başlatılacak olan çalışmanın çağrı işareti KT5TK-11 olarak belirlenmiş. Balon kıtalararası yol katedeceği için buna uygun alt rumuz olarak da “The Orient Express”  ismi seçilmiş.

Bir zamanlar romantizm ile birlikte anılan, 4 Ekim 1883’te ilk seferine çıkan ve 1998 yılında da son seferini İstanbul’a gelerek tamamlayan The Orient Express; tarihteki en uzun ve en lüks yolcu treni olarak bilindiği için, isim seçimi bu uçuş için uygun olmuş.

İnsansız ve helyum dolu balon kullanılarak yapılacak çalışma olan balon, Atlantik ve Akdeniz’e yaklaşım esnasında yer istasyonlarına (I-Gate) uzak olacağı için haberleşme desteğini Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’de bulunan APRS digipeater desteğini kullanacak.

Resim-1. Takım üyeleri. Charlie, Thomas ve Mike.(Photo ©  W5ACM)

Uçuş süresi uzun olacağı için, balonun faydalı yükü olabildiğince hafif tutulmuş, bu nedenle sadece yaklaşık 150 gram ağırlığındaki faydalı yük içerisine bir yüksek irtifa GPS izleme sistemi ve APRS için de bir adet 144 MHz. amatör telsiz frekansında çalışan verici sistemi barındırmaktadır.  

Resim-2. Faydalı yükü oluşturan bileşenler kutu içerisinde. (Photo ©  W5ACM)

Aynı şekilde ağırlık ve pil ömrünü uzatmak için herhangi bir kamera ekipmanı da sisteme eklenmemiş. Uçuş süresince değişmekle birlikte KT5TK-11’in tahmini maksimum 30 Km. irtifaya erişmesi, sürüklenme hızının ise 160-240 Km/saat e ulaşması beklenmekte. Sürüklenme hızı yüksek gibi görünebilir ancak üst atmosferde rüzgar hızı göz önüne alındığında bu  şekilde seyir hızı normal sayılır.

Resim-3. Faydalı yük içerisinde bulunan uçuş bilgisayarı ve verici sistemi prototipinin PCB üzerinde görünümü. (Photo ©  W5ACM)

Radyo amatörü olmayan kişiler, balonu aşağıda verdiğimiz adres üzerinden anlık olarak takip edebilirler.

Çağrı İşareti: KT5TK-11
ABD APRS Frekansı: 144.390 MHz.
Orta-Atlantik APRS Frekansı: 145.825 MHz (Uluslararası Uzay İstasyonu -ISS paket digipeater frekansı)
Avrupa ve Ötesi APRS Frekansı 144.800 MHz.
Web Üzerinden Takip Adresi: APRS.fi

Güney Teksas Balon Fırlatma Takımı’na Cumartesi günü yapacakları rekor denemesinde başarılar diliyor, KT5TK-11 için  takip desteği sunacağımızı bildiriyoruz.  

http://www.youtube.com/watch?v=CvTyIjudbr0
Video-1. Takımın 2008 yılında yaptığı faydalı yükünde 1255 FM 900 mW – ATV barındıran çalışma. (Uçuş Serisi : BLT-24)

Ruha USLU, TB2NMR
TAMSAT

Kaynak: http://www.w5acm.net/ 

Notlar:

1. BLT-24 (KT5TK-11) ve ileriki çalışmalardaki yazıların, resim ve video gibi materyallerin Türkçe olarak sizlere sunabilmemiz için yazılı izin aldığımız The South Texas Balloon Launch Team (BLT) ekibine ve Andy MacAllister’e teşekkür ederim. TAMSAT tarafından The South Texas Balloon Launch Team (BLT) ekibinden izin alınarak hazırlanan bu yayından yapılacak alıntılarda; içerik ve kullanılan materyallerin telif haklarına saygı gösterilmesi, isim ve kaynak belirtilmesi gerekmektedir.

2. This publication was made possible through support provided to the TAMSAT by the The South Texas Balloon Launch Team. We like to thank BLT Team and Andy MacAllister for all the support and the permission to use their media.

3. APRS: Otomatik Pozisyon Raporlama Sistemi’nin kısaltmasıdır. (Automatic Packet Reporting System)

4. Gateway (I-Gate): Mobil istasyonlardan gelen APRS paket haberleşme verilerini radyo frekans (RF) üzerinden alıp İnternet ağ yapısına gönderen sistemin kısa adı.

5. Mobil APRS veya APRS Digipeater ile ilgili ilgili merak ettiklerinizi veya bu konuda TAMSAT üyelerinden TA2VG çağrı işaretli Ferhat BOZOKLU ve TA8L çağrı işaretli Enver İLİKÇİOĞLU beylerin çalışmalarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir