Menu

Radyo Meteor Gözlem (Meteo Scatter) Nedir?

Meteo Scatter çalışması Dünya atmosferine giren çeşitli büyüklükteki göktaşlarının etrafında oluşan iyonize tabakadan yer kaynaklı sinyallerin yansıması ile yapılan bir çalışmadır. Bunun için çok  teferruatlı bir donanım gerekmemekle birlikte, en basit yöntem bir FM radyo ile dinlenebilmesidir. TAMSAT olarak “Desteklenecek Çalışmalar” arasında yer alan bu uygulamalarla ilgili makale ve yapılacak çalışmaları, teorileri bu bölümde takip edebileceksiniz. Radyo amatörleri olarak pek tabi bu konuyu sadece basit bir FM alıcısı ile değil kullanmakta olduğumuz gelişmiş telsiz teknolojisi ile de ele alacağız.

Yine de konunun özellikle genç arkadaşlarımız tarafından da ilgi ile takip edileceğini düşünüyoruz. Gelişmiş sistemler yanında onların da tek başlarına bu konuda neler yapabileceleri hakkında konulara yine burada yer vereceğiz.

Bunun dışında daha önce Meteo-Scatter konusunda çalışmalar yapmış arkadaşlarımızın da çalışmalarını burada sizlerle paylaşmak yanında, bu konudaki her türlü teorik ve uygulama bilgisini, tavsiye edilen anten sistemlerine de ulaşabileceksiniz. Devam eden yazılarda görüşmek üzere, şimdilik esenkalın.

Beğen  1
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir