ITUpSAT1

Küp Uydu Standardı Nedir?

CubeSat (Küp Uydu) Projesi 1999 yılında Stanford Üniversitesi Uzay Sistemleri Geliştirme Laboratuarı’ndan Prof. Bob Twigs ile San Luis Obispo’daki Kalifornia Politeknik Devlet Üniversitesi’nden (Cal Poly) Prof. Jordi Puig-Suari arasında bir ortak çalışma olarak başlamıştır. Projenin amacı piko uyduların maliyet ve geliştirme sürelerini azaltmak, uzaya erişimi arttırmak, daha sık ve sürekli fırlatma olanağı sağlamak üzere bir tasarım standardı ortaya koymaktır. Günümüzde, Küp Uydu Projesi bilimsel, özel ve resmi faydalı yük taşıyacak piko uydular geliştiren 100’den fazla üniversite, yüksek okul, lise ve özel firma arasında uluslararası bir işbirliği çalışmasıdır.

Küp uydu kütlesi en fazla 1.33kg ve kenarları 10cm ulan bir küp’tür. Küp uydu geliştiricileri topluluk içerisinde bilgi paylaşımından yararlanır. Bir küp uydu projesine başlanacağı zaman http://cubesat.org adresine kayıt olunması yararlı olacaktır (CDS Rev12, 2009).

CubeSat programının ana görevi küçük faydalı yükler için uzaya erişim sağlamaktır. Bu amaçla CalPoly geliştirdiği Piko Uydu Yörüngeye Yerleştirme (P-POD) kutusu ile Küp Uyduların, ana uydu yükü ve fırlatma aracının güvenliğini sağlama sorumluluğunu üstlenmiştir. Küp uydu geliştiricileri de kendi sistemlerinin başarı ve güvenliğini sağlamak üzere etkin bir rol oynamalı, iyi mühendislik, test ve sistem doğrulama işlevlerini yerine getirmelidir. Bir küp uydunun, ara yüz donanımın ya da P-POD’un başarısızlığı fırlatıcı rokete ya da ana yüke zarar verebilir ve bütün CubeSat programını tehlikeye atabilir. CubeSat topluluğunun bir parçası olarak tüm katılımcılar kendi sistemlerinin tehlikesiz çalışmasından sorumludur.

Bunun için tüm geliştiriciler CubeSat standardı (CDSRev12, 2009) uyarınca tanımlanmış en az tasarım ve test gereklerini sağlamak durumundadır. Fırlatıcı Sistem gereklerinin CubeSat isterleri üzerinde olması durumunda fırlatıcı isterlerine uyum sağlanması zorunludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı