Menu

İTÜpSAT1 Uçuş Bilgisayarı

Projede ana uçuş bilgisayarı olarak Texas Instruments tarafından üretilen bir işlemciye sahip bir bilgisayar kullanılmıştır. Bu işlemci ısınma sorunu olmadığı ve çok az enerji harcadığı için uzay uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir işlemcidir. Daha önce uzayda kullanıldığı için de güvenilir bir mikro işlemcidir.

Mikroişlemciyi programlamak için Salvo işletim sistemi kullanılmıştır. Bu işletim sistemi gerçek zamanlı olup mikroişlemci programlanmasında büyük kolaylık sağlamıştır.

Uçuş bilgisayarının görevi genel olarak diğer cihazların düzgün bir biçimde çalışmasını sağlamak, bir sorun olursa bunu düzeltmek ve alınan verilerin düzgün bir biçimde yer istasyonuna gönderilmesini sağlamaktır.

Bunun için uyduda bulunan cihazlar arasında bir bağlantı olması zorunludur. Uydu üzerinde aynı frekansta haberleşen iki farklı sistem olduğu için bu iki sistemin aynı anda çalışmıyor olması gerekmektedir.

Bu nedenle uçuş bilgisayarı modemi açmadan önce beacon vericisinin çalışıp çalışmadığını kontrol eder; eğer beacon çalışıyorsa işi sonlanıp kapanana kadar beklemektedir.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir