Menu

ITUpSAT-1 Nereden Ve Nasıl Fırlatıldı?

Uydu fırlatma tarihinin Ağustos 2009 sonu olarak bildirilmesi üzerine uydumuz hazırlanarak 31 Temmuz 2009 tarihinde Hindistan’a ulaştırılmıştır. Eş zamanlı olarak (14) kişilik İTÜpSAT-1 ekibi ISRO SHAR fırlatma merkezinde uyduyu kontrol etmek, pilini doldurmak ve fırlatmaya hazır hale getirmek üzere Hindistan’a seyahat etmiştir. Fırlatma ana yükü Oceansat-2’nin hazır olmaması ve PSLV C14 üst kademesinin gecikmesi sonucu fırlatma ertelenmiştir.

İTÜpSAT-1 ekibi ise uyduyu hazır halde bırakarak geri dönmüştür.Fırlatma tarihinin 23 Eylül 2009 olarak açıklanması sonucu İTÜ ekibi tekrar Hindistan’a yolculuk yapmış, uydunun pilini tekrar doldurmuş, son kontroller sonrası İTÜpSAT-1’i roket üst kademesindeki yerine yerleştirmiştir.

İTÜpSAT1 23 Eylül 2009 günü PSLV C14 ile uzay yolculuğuna başlamış ve TSİ ile sabah 9:50’da yörüngesine yerleşerek Türkiye’de üretilen ve yörüngeye yerleşen ilk uydumuz olmuştur.

Uydumuzdan ilk sinyal CalPoly tarafından alınmıştır. Aynı gün İTÜpSAT-1 yer istasyonu da beacon sinyali ile birlikte ilk telemetri verisini almıştır.

İTÜpSAT-1 ilk günden başlayarak birçok yabancı ve yerli Radyo Amatörü tarafından dinlenmiş ve halen dinlenmektedir

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir