CANSAT-Roket Takımları

İ.T.Ü Model Uydu Takımı UYARI’nın Başarısı

Ocak 2010 ayından itibaren geniş kapsamlı alım yapan takımımızın, takım çalışması konusundaki politikası her İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mensubunun takıma katılma hakkı olduğu yönündeydi. Geçen zaman içerisinde deneyimsiz arkadaşların verilen araştırma görevlerini dahi yerine getirmedeki azmi yetersiz görülmüştür.

Bir müddet sonra da yapılan geniş katılımlı toplantılar proje toplantısı kimliğini yitirmiş ve gerekli atılımların yapılamadığı gözlemlenmiştir. Üstelik takım yapılanmamızda yaptığımız değişikliklere rağmen kişilerin sorumluluk almadaki gayretlerinde olumlu bir gelişme görülememiştir.

Özellikle son 3 hafta yoğun bir mühendislik çalışması başlatılmış ancak takım içindeki katılım yine sınırlı kalmıştır.  Yarışma yolculuğu öncesi yapılan kritik toplantıya tüm takım çağrılmış ancak katılan kişilerde sayı ya da kişi olarak her hangi bir değişiklik olmadığı gözlemlenmiştir.

İspanya’daki yarışma için yapılan uydunun tasarım-üretim-test çalışmaları son gece tamamlanabilmiştir. Yüksek ve yorucu tempo sonunda tüm alt sistemleri eksiksiz çalışan bir model uydu ortaya çıkarılmıştır.

Okuldan alınan mali desteğin en verimli şekilde kullanılabilmesi için Madrid yolculuğunda en ucuz firma ile aktarmalı uçulmuştur. Yolculuk sırasında model uydumuz tanımlanamayan sebep(ler)ten ötürü zarar görmüştür. Ayrıca sürekli emniyet kontrolünden geçirilen alet edavatlarımızda da aynı durumla karşılaşılmıştır.

Karşılaşılabilecek teknik arızalara önceden hazırlanmış takımımız, model uyduda arıza tespit-iyileştirme çalışmalarını başarıyla yürütmüştür. Yarışma günlerinde diğer takımlarla, jüriyle, organizasyonu yürüten öğrencilerle çok yakın ilişkiler kuran takımımız diğer model uyduları inceleyebilmiştir.

Diğer takımların hangi tasarım çalışmalarını hangi planlamayla yürüttüklerini incelemiş, takım arkadaşlarımız yaptıkları teknik muhabbetlerde önemli bilgi alış-verişi sağlamıştır.

Yarışma organizasyonu, lisans öğrencileri tarafından geliştirilen ve yeterince test edilememiş roketleri kullanmayı uygun görmüştür. Organizasyon yetkilileri gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra uyduları fırlatma işlemine başlamıştır.

Kullanım için getirdikleri 3 roket de teknik arıza dolayısıyla yere çakılmıştır ve 5 takım uydularını fırlatamamıştır. Bu konuda detaylı bir analiz yarışma organizasyonundan istenmiştir, beklenilmektedir.

Fırlatılamayan uydumuz, alt sistemleri test edilerek değerlendirilmeye alınmıştır. Tüm sistemin çalıştığı gösterilmiş ve jüriden tebrik almıştır. Gönderilen raporlar da dikkate alınarak yapılan değerlendirmede, yarışmanın büyük ödülü verilmiştir.

Bu konuda azmimiz, disiplinimiz, problem çözme alışkanlığımız, takım çalışmamız; başarılı, hafif ve basit sistemimiz; İnternet sitemiz, hazırladığımız İngilizce bilgilendirme dosyaları, yarışma dosyasını Türkçe’ye çevirmemiz, başarılı sunumlarımız takdir görmüş ve ödüllendirilmiştir. Yarışmanın en önemli ödülünü aldığımız jüri üyeleri tarafından hem sözlü hem de yazılı olarak da tarafımıza bildirilmiştir.

Kupamız fakültemizde sergilenmektedir.

Samet ÖZTÜRK

UYARI Team Leader
Undergraduate Student
Istanbul Technical University
Faculty of Aeronautics and Astronautics
34469, Maslak, İstanbul, Türkiye
Phone : +90 532 584 83 25
email :  sametozturk007@gmail.com , ozturksame@itu.edu.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı