Menu

Uzaylılar Var Mı?

Uzay konusunda belki de en fazla merak edilen konuların başında bu soru gelmektedir. Bu biraz da bilinmezliğe olan aşırı ilginin bir doğal getirisi olsa gerek. Günümüz teknolojisinde bu soruya bir cevap bulmak gerekir ise sanırız en doğru cevap; ” şimdilik bilinmiyor” şeklinde olacaktır. İnsanoğlunun uzaya olan ilgisi geliştikçe başka evrenlerde hayat (başka yaşam formları) olup olmadığı konusunda da bir çok araştırmalar yürütülmektedir. Bu maksatla resmi otoriteler olduğu kadar sivil bir takım organizasyonlar da kendi çaplarında oldukça geniş araştırmalara katkıda bulunmaktadırlar. Bunlardan en bilineni ise  “SETI@Home”  projesidir.

İleriki yazılarımızda bu konuya daha geniş bir şekilde değinebiliriz. Aslında bu tabiri biraz değiştirmekte fayda var. “Uzaylılar var mı? ” yerine “uzayda veya başka evrenlerde başka yaşam formları var mı?” demek daha doğru. İnsanoğlu zihninde doğal olarak uzaylılar kelimesini tıpkı bizler gibi bir yaşam biçimini algıladığından çoğu kez bu olası canlıların varlığını da şekil olarak bizlere benzetmektedir. Oysa bu henüz bilinmemekle birlikte bu yaşam türleri belki de bir organizma şeklinde bulunabilmesi mümkündür. Bu açıklamalar ışığında başka yaşam formları araştırmalarında henüz elde edilen kesin kanıtlar bulunmamaktadır.

Felaket senaryosu üreticileri tarafından veya film sektörünce zaman zaman bir takım filmler çevrilmekte ve bunların bir çoğunda dünyanın istila edilmesi gibi konular işlendiği de görülmektedir. Bu kadar çok bilinmezlik içerisinde, henüz varlığından bile bir haber olduğumuz dünya dışı yaşam formları hakkında bu şekilde düşmanca bir fikir yürütmek de doğru olmasa gerek.

Beğen  
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir