Menu

Türkiye’nin İlk Yerli Yapım Uydusu RASAT Başarı İle Fırlatıldı !

Fırlatma işlemi başarı ile gerçekleşen RASAT uydusundan veriler alınmaya devam ediyor.  RASATın yörüngeye yerleştirilmesiyle, Türkiye tarafından tasarlanıp geliştirilen uydu sistemleri uzayda denenmiş ve uzayda başarılı şekilde çalışarak tarihi bir olay yaşanmış oldu. TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Uğur Murat LELOĞLU, fırlatma sürecine ilişkin tüm bilgileri toplantıyı izleyen katılımcılarla saniye saniye paylaştı. Toplantıda Yassny Fırlatma Üssü’ndeki Türk ekiple iletişim kuruldu. Türkiye saati ile 10.12’de başlayan fırlatmadan 969 saniye sonra RASAT dünyadan 687 Km. yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleştirildi.

RASAT’tan ilk sinyaller, TÜBİTAK UZAY’ın Ankara’daki tesislerinde bulunan yer istasyonundan 11.50’de başarıyla alındı. 15 gün sürecek devreye alma aşaması içinde RASAT’a gerekli yazılımların yüklenmesi, modüllerin ve uydunun test edilmesi ve uydunun çekeceği ilk görüntülerin Yer’e indirilmesi planlanıyor.

Bu amaçla TÜBİTAK UZAY’ın Ankara’daki tesislerinde bulunan yer istasyonu ile Norveç’te bulunan Andoya Yer İstasyonu kullanılacak.

Resim 1. Blog güncesinden 17.08.2011 tarihli alıntı: “Heyecanlı bekleyiş sona erdi ve uydumuz RASAT, bugün uzaya başarıyla fırlatıldı. Fırlatma sırasında Yasny’deki ekibimizden saniye saniye aktarılan bilgiler, Ankara’da Enstitümüzde düzenlenen toplantıda takip edildi. Fırlatmanın başarıyla gerçekleşmesinden sonra, RASAT ‘tan ilk sinyaller Enstitümüzün Ankara’daki yer istasyonundan ve ayrıca Norveç’in Andoya yer  istasyonundan alındı. Uydumuzdan alınan veriler, şu ana kadar herşeyin planlandığı gibi gittiğini gösteriyor.”

RASAT Araştırma Uydusu, Türkiye’nin ve TÜBİTAK UZAY’ın BiLSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusudur.

Yüksek çözünürlüklü optik görüntüleme sistemine ve Türk mühendislerce tasarlanıp geliştirilen yeni modüllere sahip olan RASAT,  aynı zamanda Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu.

Fırlatma videolarını izlemek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

 Rasat, 7.5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme kapasitesine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığında. Rasat, 15 Haziran 2011’de Rusya Federasyonu’nun Kazakistan sınırındaki Yasny Fırlatma Üssü’ne gönderilmişti.

Fırlatma üssünde 15 günlük bir çalışmayla fonksiyonel testler, pilin doldurulması ve diğer mekanik işlemler tamamlandı ve Dnepr fırlatma aracını işleten Rus Uluslararası Uzay Şirketi Kosmotras (ISCK) firmasının ilgili makamlardan fırlatma için son izni alması beklendi.

İznin alınmasını takiben bugün Dnepr fırlatma aracı ile 700 kilometre yüksekteki yörüngeye fırlatıldı.

http://www.youtube.com/watch?v=Ae1RoPh-j3c

Video: Uydunun tanıtımı ve uçuş simülasyonu.

Uydu ile elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla kullanılması planlanıyor.

DPT tarafından sağlanan kaynaklarla üretilen RASAT uydusu ile, Türkiye’nin ileri teknoloji üretebilme potansiyelinin artmasına önemli katkılarda bulunmaya devam edecek olan TÜBİTAK UZAY, Türkiye’nin uzay çalışmalarına destek olacak şekilde teknoloji geliştirme ve yeni uydu projelerinin hayata geçmesi konusundaki faaliyetlerini yürütmeye devam edecek.

Projede emeği geçen herkesi gönülden kutluyor ve gelişmeleri heyecanla takip etmeye devam ediyoruz.

Fatma Nur AKI, TA2AKI
TAMSAT 

Kaynaklar
http://www.ensonhaber.com/ilk-yerli-gozlem-uydusu-uzayda-2011-08-17.html

http://rasat.uzay.tubitak.gov.tr/root/
http://rasat.uzay.tubitak.gov.tr/blog/

Önemli!
Yazıda kullanılan bilgi ve resimlerin TAMSAT-Bilim sayfalarında yayınlanması amacıyla TÜBİTAK UZAY’dan gerekli izin alınmıştır. Lütfen alıntılarınızda yazı ile birlikte bağlantı ve kaynakları eklemeyi unutmayınız.

Beğen  
Avatar
Yazar

Yazar; İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olup, TAMSAT'ta fizik/fizik eğitimi danışmanı ve genç takım koordinatörü olarak görev almakta, güneş radyasyonunun uzay araçları üzerindeki etkisi üzerinde araştırma yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 0 )
  1. Avatar