Menu

TIsat-1 (HB9DE) Uydusu

Dünyadaki uydu çalışmalarına her gün bir yenisi daha eklenmekte. Bunlardan biri de haberimize konu olan TIsat-1 (HB9DE)  öğrenci uydusu. 2010 yılının bahar aylarında Hindistan’ın Sriharikota Space Center (SHAR)’dan PSLV-C15 roketi ile fıtlatılması öngörülen olan küp uydu, bir İtalyan ve İsviçre öğrenci ortak yapımı uydu olacak.

26 ana sponsorun, tekil sponsorlar ve bağışçıların desteklediği uydu çalışmasında AMSAT, AMSAT Italy ve AMSAT-SBS (İsviçre) de  ortak olarak yer almaktadır. TIsat-1 için fırlatma pod numarası (identification number) XPOD19S olarak belirlenmiştir.

Uydu fırlatmaya hazır halde

Resim-1. Uydu fırlatmaya hazır halde.

TIsat-1 uydusunun entegrasyon ve test aşamaları başarıyla tamamlanmış ve fırlatmayı sağlayacak firmaya teslimi beklenmektedir.

Yer manyetik alanı ile etkileşimde kullanılacak iç yapıya monteli mıknatıslar (pasif yönelim elemanları) “Scuola Universitaria Professionale della Svizzera Italiana” (SUPSI)’daki yer kontrol istasyonu için uygun bir anten yönelim açısı teşkil edecektir.

Hizalama ekseni etrafında sürekli bir dönme hareketi sayesinde hem uydunun güneş panelleri (solarcell) ile enerji beslemesinde hem de uzay ortamındaki ısıl farktan yalnızca tek bir yüzeyin etkilenmesini önlenecektir.

Resim-2. Ön kısımda beacon devresi.

TIsat-1 üzerinde bulunan Monopole antenler,  uydu eksenine 90 ° olacak şekilde monte edilmiştir. Uydu sensör yapısı olarak ise İki eksen üzerinde açısal hız bilgileri, ivme ölçer, CMOS kamera (Sun Sensör) ile donatılmıştır.

Resim-3. Uydu haberleşme modülü kart görünümü.

Yörünge Bilgileri:

Yörünge Tipi: Dairesel, polar, güneş senkronizasyonlu yörünge.
Yükseklik: 670 Km.
Eğim: 98,5 °
Yörünge Periyodu: 90 Dakika
TLE Verisi: Kullanılabilir yörünge izleme bilgisi bilahare yayınlanacaktır.

Haberleşme:

Downlink Frekansı: IARU ile koordine edilen beacon frekansı 437.305 MHz. (±2kHz over [-20, +70°] olarak belirlenmiştir.
Yayın Gücü: 400 mW
Çağrı İşareti: HB9DE.
TIsat-1 periyodik olarak Mors (CW) kodu ilek 19 WPM hızında yapacağı temel telemetre verileri ile kendisini tanıtacaktır.

Uydu Yer Kontrol istasyonu:

Takip antenleri, Yaesu G5500 rotor sistemi ve kendi geliştirdikleri PIC tabanlı rotor kontrol donanım ve yazılımından oluşmaktadır.

Beğen  
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir