Menu

STRaND-1, 25 Şubat’ta Fırlatılıyor

Daha önce sayfalarımızda incelemesini yayınladığımız STRaND-1 uydusunu taşıyan roket, 25 Şubat 2013 günü (12.25 GMT) Türkiye saati ile (TSİ) 14.25’te fırlatılacak. Yörüngeye taşıyıcı araç ISRO‘nun katı ve sıvı karışım tahrik sistemli, dört kademeli, 45 metre boyunda ve 295 ton ağırlığındaki bir Polar Satellite Launch Vehicle – PSLV-C20 roketi. Tabiki bu kadar büyük bir roket 3U’luk bir uydu için uzaya gönderilmiyor. STRaND-1’in yanında diğer misafir uydular da var.

Ana yükler ve diğer uydular şunlar;

Okyanus ve diğer araştırmalarda radar altimetre operasyonları için Ka-band 35,75 GHz. de çalışan araştırma uydusu SARAL, Kanada Savunma Araştırma ve Geliştirme Bakanlığı projesi çerçevesinde geliştirilen; yakın Dünya objelerini (meteorlar ve uzay çöpleri) gözleyecek olan NEOSSat, yine veri paylaşımı yapılacağından dolayı Kanada-Amerika ortak çalışması diyebileceğimiz Sapphire uydusu ve son olarak  Toronto Üniversitesi tarafından parlak yıldızların fotometrik gözlemleri için geliştirilen CanX-3a.

STRaND-1 uydusunu takip etmek isteyen radyo amatörleri için gerekli frekans değerleri; 9600bps AX.25 paket radyo için Downlink frekansı 437.568 MHz. olarak belirlenmiş. Yörünge bilgileri ise ilk yörünge tutulumundan sonra yayınlanacaktır. İleride STRaND-1’i de dahil edeceğimiz ve sürekli güncel tuttuğumuz KEPs bilgileri için buraya bakabilirsiniz.

Referanslar:
http://www.sstl.co.uk/Missions/STRaND-1
http://en.wikipedia.org/wiki/STRaND-1
https://www.facebook.com/nanosats
https://twitter.com/SurreyNanosats
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kinect

Beğen  
Sonraki Yazı
Yazar

TAMSAT Yönetim Kurulu İdari Başkan Yardımcısı. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir