Menu

Neil Armstrong Hayatını Kaybetti

Apollo 11 uzay projesiyle Ay’a ilk ayak basan insan olan pilot, astronot ve bilim adamı Amerikalı Neil Armstrong 82 yaşında hayatını kaybetti. Ay’a adımını attıktan sonra söylediği “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım (One small step for man, one giant leap for mankind)” sözleriyle tarihe geçen Armstrong 7 Ağustos tarihinde, tıkanan damarlarından dolayı kalp ameliyatı olmuştu. Ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar sebebiyle 25 Ağustos tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Neil Armstrong (5 Ağustos 1930 – 25 Ağustos 2012)

13 Ağustos 1930’da Wapakoneta, Ohio’da dünyaya geldi. Purdue Üniversitesi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği okudu. Kore üzerinde Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yaptı. 1956’da evlendi, üç çocuk sahibi oldu. ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurdu ve denemeleri başarıyla geçti.

Washington Post Gazetesi – 21 Temmuz 1969

20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ve asli mürettebatı olan Michael Collins ile Edwin Eugene “Buzz” Aldrin ile gittiği uçuşunda Ay’a ilk ayak basan insan oldu. Washington Post gazetesi bu haberi “Kartal İniş Yaptı (The Eagle Has Landed)” başlığıyla vermişti.

Apollo 11 mürettebatı. Soldan sağa: Armstrong, Collins, Aldrin

Burada ilk inişlerinin görüntüleri ve Armstrong’un “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözü yer alıyor.

Kaynaklar:

http://www.visitthecapitol.gov/Exhibitions/online/exhibition-archives/pirates-protest-and-public-health/exploration/the-space-race/1491-qthe-eagle-has-landedtwo-men-walk-on-the-moonq-the-washington-post-july-21-1969.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)
  1. Avatar