Menu

Mars Araştırma Uydusu Yinghuo-1 (YH-1)

Çin, iddialı bir çalışmayla Mars araştırmalarına hız verdi. Çin’in daha önce Ay’a gönderdiği “Şencou” serisi uzay gemilerinin ana tasarımcısı Çi FAREN, bu yıl kısa adı YH-1 olan ve 2007 yılından beri alt yapı hazırlığını yaptığı “Yinghuo-1” adlı yüzey keşif aracını 2013 yılında Mars’a indirmeyi planladıklarını belirtti. Yinghao ismi Çince’de “Işıklı Ateşböceği” anlamına gelen bir kelime. YH-1 aracının genel bilimsel amaçları ise Güneş rüzgarları, manyetosfer, Ion durumu, yüzey topoğrafya, kum fırtınaları ve İyonosfer üzerindeki etkisi, ekvatora yakın yerçekimi alanlarını araştırmak olarak belirlenmiş durumda.

Taşıyıcı roket Mars uydularından birini incelemek üzere hazırlanan Rus PhobosGrunt (yüzey araştırma aracını) da taşıyacak.

Yüzey araştırma aracının üzerine monteli seyahat edecek olan YH-1’in Mars yüzeyine inmesi öngörülmüyor. YH-1 ise zamanı gelince taşıyıcısından ayrılarak kendi yoluna devam edecek ve Mars yörüngesine girecek.

Çin aynı zamanda bu projede, Mars’ta çeşitli video çekimleri de yapacak olan Yinghuo-1 ile özellikle Mars yüzeyinde bir zamanlar var olduğu sanılan suyun da araştırması da dahil olmak üzere iddialı bir çevre iklim araştırması konusunda da oldukça iddialı görünüyor.

Image Credit: http://space.skyrocket.de

Resim-1. Çin uydusu. (Image Credit: http://space.skyrocket.de)

Çin Uluslararası Radyosu, Çi FAREN’in Çin Hükümetince resmen onaylanmadığı için bu planın kesinleşmediğini söylediğini bildirdi. Ancak Çin’in artık Mars’a keşif uydusu gönderebilecek güce sahip olduğunu ileri süren Çi, Çin’in 2020 yılına kadar bir uzay istasyonu kurabileceğini de ifade etti.

Yaşam ömrü 1 yıl olarak öngörülen Yinghuo-1, Rus yapımı bir Zenit-3F (Roskosmos) roketi ile Kazakistan Baikonur Fırlatma Merkezinden göreve gönderilecek.

Uydunun Genel Özellikleri:

– 750 x 750 x 600 mm. ebatlarında ana gövde,
– 800 K x 80.000 Km, 36° Mars yörüngesinde,
–  110 kg ağılık,
– 90 W (Averaj), 180 W (Maksimum) elektrik gücü,
– HGA: 950 mm çanak anten (S-Band), 12 W verici, (8.4 ve 7.17 GHz) iki frekans kullanımı, veri hızı 8 Bps ve 16 Kbps arası,
– LGA: 80 bit/s (up/down link),
– 2×3 yüzeyde Güneş paneli, toplam uzunluk 5.6 metre,
– 3 Eksenli stablize ve  solar paneller güneşe dik açıda,
– Doğrudan Dünya ile iletişim halinde ESA ve Rus derin uzay antenleri, lokalizasyon için VLBI kullanımı,
– 2 Görüntüleme kamerası (20 derecelik kare ve 38 derecelik alan gözlem),

Kaynaklar:
http://www.laspace.ru/rus/phobos.ph
p
http://www.aerospaceguide.net

http://www.skyrocket.de

Beğen  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

TAMSAT Genel Sekreteri. Çağrı İşareti: TA2IRU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir